Amyotrofická laterální skleróza

Toto onemocnění nyní hýbe světem, ať už se jedná o různé kampaně, či nedávné úmrtí Stanislava Grosse, který tímto onemocněním trpěl. Bohužel v současné době na tuto nemoc neexistuje účinný lék, který by dokázal ALS plně vyléčit. Lze pouze zmírnit postup a příznaky, které doprovází pacienta.

ALS

ALS více postihuje muže a objevuje se mezi 50. a 70. lety života. Pod 40 let je toto onemocnění velmi vzácné, nikoli nemožné.

A co to tedy ALS je? Jedná se o kombinovanou parézu centrálního i periferního typu, s přítomností svalové atrofie, křečové stavy a šlachookosticová hyperreflexie (zvýšený reflex šlach a okostice). Postižená bývá jemná motorika ruky, paréza je asymetrická – postižení jedné horní či dolní končetiny. Nemoc velice rychle postupuje a postihuje svaly na trupu a končetinách. Vzniká poškození hlavových nervů (pokles dávivého reflexu, atrofie jazyka, postižení žvýkacích a mimických svalů. Zjednodušeně lze říci, že pacient ztrácí postupně nervové buňky.

Průměrná doba přežití je 2 – 3 roky, ALS je smrtelná nevyléčitelný nemoc.

Nemoc se vkrádá do života potichu a pomalu. Prvními příznaky mohou být potíže s jemnou motorickou prací, zakopávání, potíže s polykáním, svalové křeče. Neexistuje žádný prokazatelný test, který by ALS prokázal, v České republice trpí touto chorobou asi 600 lidí.

Až po úbytku 40% nervových buněk se začíná nemoc projevovat a lze jí diagnostikovat, před tím jsou tyto příznaky neprokazatelné.

Dědičnost nebyla v této nemoci prokázána, zatím se neví co jí způsobuje, ani jaké jsou rizikové faktory pro vznik.

Účinný lék, který dokáže zmírnit postup nemoci (zpravidla jen o několik měsíců) je jediným, který se na tuto nemoc používá. Jiná léčba zatím neexistuje. Na konci nemoci již není mozek schopen ovládat většinu svalů a pacient je zcela paralyzován. Nejhorší na této nemoci je, že psychické i mentální myšlení není poškozeno a člověk umírá v plném vědomí toho, co se s ním děje.

Další podrobné informace: Amyotrofická laterální skleróza (ALS, Gehrigova choroba, Charcotova nemoc)

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování