Bylinky na kašel

Chladná roční období doprovází kromě sychravého či mrazivého počasí i nepříjemný kašel. Kašel je věčným společníkem nemocí dýchacích cest, které jsou pro nadcházející zimu zcela typické. Lékaři se shodují, že v těchto obdobích je důležitá hlavně prevence a léčba pomocí léčivých bylinek, které s nachlazením dokážou bojovat.

bylinkový čaj

Bylinky pomohou s řadou virových onemocnění, jako jsou kašel, rýma i chřipka. V okamžiku, kdy se objeví onemocnění bakteriálního původu, měli bychom raději zajít k lékaři a nechat si předepsat antibiotika. I v takovémto případě však na bylinky a bylinné čaje nezapomínejte, neboť bylinky dokážou zmírnit problémy, které mohou bakteriální infekci doprovázet, například onen zmíněný kašel, o kterém tento článek bude.

Proč míváme kašel?

Kašel stejně tak jako horečka je pouze obranným reflexem, pomocí kterého naše tělo bojuje s infekcí, která jej napadla. Kašlem se snaží naše tělo udržet dýchací cesty, které jsou zanášeny hlenem, průchodné. V době, kdy naše tělo bojuje s infekcí, se totiž zvyšuje produkce hlenu. Nejde o nic neobvyklého, neboť hlen, který je produkován sekrečními buňkami umístěnými v řasinkovém epitelu dýchacích cest, pohlcuje pro naše tělo cizorodé částečky a mikroby. V okamžiku, kdy je naše tělo napadeno infekcí, dostává se do našich dýchacích cest větší množství cizorodých částeček a mikrobů, a proto je potřeba zvýšit produkci hlenu. Problém však spočívá v tom, že hlen může být hustší než obvykle a začne tak ulpívat na stěnách dýchacích cest.

Někdy se však produkce hlenu nezvýší a nedochází tak k odvádění mikrobů z dýchacích cest. Takový kašel je suchý, nepříjemný a velmi dráždivý.

Pokud naše tělo napadne chřipka, pravděpodobně si projdeme oběma fázemi kašle. Na začátku onemocnění bývá kašel většinou suchý a dráždivý, až v průběhu onemocnění se produkce hlenu zvýší a dochází k vykašlávání sputa. Je však potřeba zlepšit jeho viskozitu a hlen zředit k jeho snadnějšímu vykašlávání.

Jaké bylinky pomáhají proti kašli?

Existuje velké množství bylinek, které nám pomáhají při léčbě různorodých problémů a neduhů, počínaje bolestmi celého našeho těla i duše, únavou, energií a konče onemocněními, jako je například kašel. Bylinky při léčbě kašle užíváme většinou v podobě oblíbených bylinných čajů. Léčivé bylinky však můžeme najít i v různých doplňcích stravy či v samotných lécích.

Jitrocel kopinatý

Jednou z nejznámějších bylinek, která bojuje s nepříjemným kašlem, je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Jitrocel se hodí na léčbu vlhkého kašle, neboť obsahuje množství slizu a zlepšuje tak viskozitu hlenu. Zředění hlenu pomocí jitrocele nám umožňuje jeho snadnější vykašlávání. Jitrocel se navíc hodí i na léčbu dětského kašle.

Tymián

Další bylinkou, která pomáhá při léčbě kašle, je tymián (Thymus vulgarit). Tymián díky vysokému obsahuje silic (například tymol, cineol, karvakrol, atd.) napomáhá snadnějšímu odkašlávání a uvolňuje tak dýchací cesty zanesené hustým hlenem. Tymián se aplikuje zevně i vnitřně. Co se týče vnější aplikace, využívá se v široké škále podob, například jako krémy, masti, obklady, koupelové a inhalační směsi. Vnitřně se podává klasicky v podobě čaje.

Mateřídouška obecná

Další účinnou bylinkou bojující s kašlem je silně aromatická mateřídouška (Thymus serpyllum), která stejně jako tymián obsahuje výše zmíněné silice a vyznačuje se tak i stejnými účinky jako tymián. Pomáhá rozpouštět husté hleny usazené na stěnách dýchacích cest a usnadňuje tak odkašlávání.

Divizna velkokvětá

V boji s kašlem vám pomůže i divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Divizna obsahuje pro léčbu kašle důležité prvky, jako jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny. Divizna navíc pomáhá v léčbě jak vlhkého, tak suchého kašle. Vytváří ochranný film, kterým pokrývá stěny dýchacích cest a chrání je před vysušováním. Stejně tak pomáhá s ředěním hustých hlenů a napomáhá tak odkašlávání.

Podběl lékařský

Užitečnou bylinkou je podběl lékařský, který je pro naši krajinu zcela tradiční a také velmi účinný v léčbě kašle. Podbělový čaj pomáhá zředit hlen a je tak vhodný pro léčbu vlhkého kašle. Vyzkoušet můžete i listy podbělu, které se používají ve formě obkladů na prsa.

V léčbě kašle vám pomůže množství dalších léčivých bylinek, jako je například bazalka, černý bez, máta či eukalyptus. Buď si můžete připravit čaj z jedné jediné bylinky (například čaj tymiánový či podbělový), nebo si můžete namíchat čajovou směs z více bylinek.

Autor: Markéta Vlková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování