Cesta k trvalému mládí

Život a lidský přístup k němu je velmi zvláštní. V dětství toužíme být starší, v dospělosti toužíme být mladší. V pubertě se malujeme, abychom vypadali na dvacet, a v dospělosti se také malujeme, abychom vypadali na dvacet. Moderní člověk se cítí být svěží i v padesáti, v šedesáti či v sedmdesáti.

Jak zpomalit stárnutí?

Doba je jiná, dříve lidé svoje stáří přijímali důstojně a ve čtyřiceti již měli vdané dcery a ženaté syny. V padesáti již byli ve věku před penzí. Dnes by se dalo říci, že ve čtyřiceti dosahujeme poloviny svého života a jeho krása nás ještě čeká. Našemu přístupu ke stáří však neodpovídá náš zevnějšek. Tělu člověk neporučí a ubíhání chronologického věku nezastavíme, a proto s vnějšími projevy stáří bojujeme. Vždyť věk našeho těla by měl odpovídat věku naší mysli. Pojďme se tedy podívat, jak účinně můžeme stárnutí zpomalit, jak dosáhnout svěžesti naší pleti a celého našeho těla.

Je stáří nemocí?

Za zmínku stojí otázka, zdali stáří není nemocí. Nediskutujeme tu o tom pouze my, ale také vědci, kteří se stárnutím zabývají. Ti přišli na to, že stáří by se skutečně dalo považovat za nemoc, kterou však nemůžeme zastavit a zcela vyléčit. Na druhou stranu se můžeme pokusit o její zpomalení. Co se týče jejího zpomalení, můžeme bojovat hned na několika frontách a mnohými způsoby, které nám moderní doba nabízí. V tomto článku se o některých těchto metodách a způsobech zmíníme.

Zpomalení stárnutí s pomocí programem AntiAging

V první řadě si ukážeme, v čem spočívá první metoda, tzv. AntiAging. Jde totiž o způsob hubnutí, který staví na základech lidského zdraví a vitality, a to nejen v oblasti fyzické, ale také psychické. V podstatě se jedná o způsob hubnutí, které je postavené na zdravém a aktivním životním stylu, který vychází ze studie tří typů věku. První z nich je věk chronologický, který odpovídá našemu skutečnému věku, věk psychologický odpovídající mentální vyspělosti a věk biologický, tedy věk našeho těla.

Zpomalení stárnutí, ať už na základě programu AntiAging, nebo pomocí níže uvedených metod spočívá v ovlivnění a zpomalení běhu našeho biologického věku. Štěstím je, že právě biologický věk se dá jednoduše ovlivnit, důležité je vědět jak.

AntiAging staví na čtyřech základech. Prvním z nich je zdravá a mladá mysl. Naše tělo může působit mladě jen, pokud se budeme cítit mladě. Jestliže se člověka necítí zdravě, svěže a mladistvě, pak jen těžko může mladě i vypadat. Chce-li člověk něčeho dosáhnout, musí mít hlavně pevnou vůli a být se svým rozhodnutím ztotožněn. Říká se, že „ve zdravém těle sídlí zdravý duch“, ale v podstatě to platí i opačně „se zdravým duchem dospějeme ke zdravému tělu“. Pokud máme zdravou a mladistvou mysl, věnujeme se zdravým aktivitám a pohybu, který našemu tělu svědčí a prospívá.

Druhým krokem ke zpomalení stárnutí je výše zmíněný pohyb. Při ležení, povalování a posedávání tělo chřadne, krátí se nám šlachy, svaly ochabují a kosti sesychají jako staré větvičky. Pohybem však tělo mládne, zesiluje a zpevňuje se, stejně tak se pročišťují orgány a celý náš organismus. Při pohybových aktivitách se navíc vyplavují hormony, například endorfin (hormon štěstí), díky kterým se cítíme báječně.

Na druhou stranu bychom však neměli zapomínat na odpočinek, neboť si jej naše tělo zaslouží. Dříve platilo, že přes jaro a léto jsme pracovali a na podzim a v zimě si naše tělo mohlo odpočinout a načerpat síly. Navíc v zimních obdobích se se zkracujícími se dny, zmenšuje i naše energie. Tělo je totiž navyklé na světlo a fungování za tmy pro něj není vlastní.

Posledním krokem programu AntiAging je správné stravování. Základem zdravého životního stylu a zdravého těla je vyvážená strava a správné stravovací návyky i s dostatečným pitným režimem.

Zpomalte stárnutí prostřednictvím jídla

Všichni jistě víte, že se říkává, že „jsme to, co jíme“. A toto rčení doopravdy platí. Existuje dokonce i množství potravin, které jsou označovány jako „potraviny zpomalující stárnutí“. Tak například česnek, cibule, pórek, pažitka, kiwi, banány a citrusy pomáhají posílit imunitu. Citrusy navíc obsahují vitamín C, který je významným antioxidantem. Antioxidanty jsou v boji proti stárnutí velmi důležité, neboť zbavují tělo volných radikálů a zabraňují tvorbě vrásek. Špenát, řeřicha, ředkev, petržel či chaluhy pak posílí vaše tělo, bojují s osteoporózou, neboť tělu dodávají důležitý vitamín D. Stejně tak nám pomáhají „modré a fialové ovocné plody“, v podstatě ostružiny, borůvky, švestky, apod. Obsahují totiž množství důležitých antioxidantů.

Vnější péče o pleť

Důležitým krokem je samozřejmě i péče o pleť, ať už co se týče čištění pleti nebo její hydratace a regenerace. V určitém věku také aplikujeme krémy proti vráskám, zdali jsou účinné či nikoli je otázkou na samostatný článek. Na druhou stranu existuje množství krémů, které stárnutí skutečně zpomalují. Patří sem krémy, které obsahují zejména tyto prvky: antioxidanty, kaviárový extrakt, koenzym Q10, kyselina hyaluronová a listová či sójové proteiny.

Zpomalení stárnutí prostřednictvím estetických zákroků

Stárnutí se dá v neposlední řadě zpomalit i estetickými zákroky, nyní však nemluvíme o plastické chirurgii, ale o malých zákrocích. Mezi tyto zákroky patří chemický peeling, dodávání kyslíku do buněk, vyplnění obličeje vitamínovým koktejlem, mezoterapie, laserové paprsky a mnoho dalších.

Autor: Markéta Vlková

pletení a háčkování