Nedostatek jódu

Dříve se dětem dávala před odchodem z domu lžička rybího tuku, který měl chránit jejich tělo, posilovat jejich obranyschopnost a rozvíjet jejich intelekt. Rybí tuk zastával před padesáti lety postavení dnešních „Marťánků“ a jiných ranních vitamínů. Řekněme si však narovinu, že rybí tuk není tak chutný jako dnešní vitamíny, ale na druhou stranu je o to účinnější. Víte, z jakého důvodu tomu tak je?

sůl s jódem

Rybí tuk totiž obsahuje velké množství jódu, který je důležitý pro lidské zdraví. Moře a mořské ryby jsou totiž celkově hlavním zdrojem jódu, jehož nedostatek v dřívější době způsoboval těžké vývojové poruchy intelektu. Jód je však důležitý i pro produkci hormonů, které produkuje štítná žláza. Nedostatek jódu má tak vliv i na tělesný růst, na odolnost proti zátěži a dokonce i na pohlavní život.

V tomto článku se podíváme, proč je pro nás jód tak důležitý a také co všechno nám může jeho nedostatek přivodit.

Problémů s nedostatkem jódu přibývá

Studie dokazují, že problémy se štítnou žlázou v současné době přibývají. To vše je způsobeno právě nedostatkem jódu, který je hlavním tématem tohoto článku. Světové zdravotní shromáždění a Evropské národy se o eliminaci problému nedostatku jódu snaží již od roku 1992. Jejich snaha je směřována hlavně k vyvážení přirozeného množství jódu v potravě. Dohodou bylo odstranit tento problém do roku 2005, což se bohužel nepodařilo. Na druhou stranu šlo o významný pokrok.

Proč je pro nás jód tak důležitý?

Jak již bylo řečeno, jód je pro lidské tělo velmi důležitý, neboť je nezbytný pro zajištění produkce hormonů štítné žlázy a celkově pro správnou funkci štítné žlázy. S ohledem na to, že se jód dostává k orgánům cévním systémem, představuje nejúčinnější přírodní prvek léčby řady cévních onemocnění. Z tohoto důvodu a také proto, že jód přispívá ke zlepšení prokrvení organismu, se také využívá v lázeňství. Ve zkratce by se dalo říci, že díky jódu je lidské tělo zdravější, pohyblivější a psychicky vyrovnanější.

Pozitivní účinky na zdraví má hlavně v těle těhotných žen, kojenců, batolat a malých dětí. Jeho dlouhodobý nedostatek v průběhu vývoje plodu a dítěte totiž působí na vznik a rozvoj ireversibilního poškození mozku a mentální retardace.

Co způsobuje nedostatek jódu

Pro ucelení informací si shrneme, co nedostatek jódu vlastně způsobuje. Celkově by se dalo říci, že nedostatek jódu těžce poškozuje zdraví.

Mezi první příznaky nedostatku jódu v našem těle patří podrážděnost, skleslost, únava a neklidný spánek. Člověk trpící na nedostatek jódu často a hlavně snadno podléhá infekčním chorobám. Problém nastává, dojde-li k výše popsaným důsledkům, tedy poškození funkce štítné žlázy a snížení produkce hormonů. Pravděpodobně nejhorší dopad v podobě mentální retardace je u plodů a malých dětí.

Poslední studie také prokazují, že nedostatek jódu má pravděpodobně souvislost i s onkologickými onemocněními. Otázkou však je, zdali je nedostatek jódu možnou příčinou či důsledkem rakoviny. Je však prokázáno, že ženy s rakovinou prstu většinou nemají v těle žádný jód.

Zdroje jódu v potravě aneb jak jód doplnit

Jak již bylo řečeno, jód je obsažen hlavně v mořských plodech, mořských řasách a také v mléčných produktech. Obsah jódu v potravinách je samozřejmě ovlivňován geografickou lokalitou, což je dáno různým obsahem jódu v půdě a v mořské vodě.

Mezinárodně uznávaným zdrojem jódu a v evropských zemích používaným zdrojem jódu je jodovaná sůl. Ke zvýšení příjmu jódu skrze konzumaci potravin mohou přispět například chléb, uzeniny, sýry a jiné slanější pokrmy.

Jodovaná sůl

Jodovaná sůl je sůl obohacená jódem a (jak bylo uvedeno v předchozím odstavečku) je uznávána jako celosvětově nejúspěšnější a cenově nejvýhodnější řešení, jak vyřešit nedostatek jódu v potravě a jak do těla dostat dostatečné množství jódu.

V několika málo zemích je užívání jodované soli povinné. Na druhou stranu současný trend velí omezovat příjem soli, neboť sůl způsobuje vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění. Dnešní spotřeba soli se pohybuje okolo 8 až 12 gramů denně, zdravotní doporučení však doporučují pokles na 5 až 6 gramů denně.

V dnešní době se však stává problém vytvořit rovnováhu mezi snižováním konzumace soli a zvyšováním příjmu jódu.

Kdy jodizovaná sůl nestačí?

Pokud se pravidelně stravujete běžnou stravou, jako je pečivo, mléko, uzeniny a mořské plody, nedostatek jódu vám pravděpodobně nehrozí. Jodizovanou sůl totiž najdete v klasických pekárenských a mléčných výrobcích.

Na nedostatek jódu byste si měli dát pozor v případě, že čekáte miminko (průměrný dospělý potřebuje asi 150 mikrogramů jódu denně, doporučený denní příjem u těhotné nebo kojící ženy je 250 mikrogramů), držíte dietu s nízkým obsahem soli, jste vegetariáni, máte alergii na mořské ryby nebo na mléko či nepoužíváte jodizovanou sůl. V takovýchto případech vám jodizovaná sůl nepostačí.

Autor: Markéta Vlková

pletení a háčkování