Mrtvý zub

Mrtvým zubem se rozumí odumření cévního zásobení v kanálku uvnitř zubu a nervů. Ovšem mezi lidmi koluje mnoho mýtů, které tvrdí někdy nepřesné údaje.

odumřelý zub

Příznaky

kývání zubů

Týká se části těla

Příčiny onemocnění

Cévy přinášejí do zubu živiny a kyslík a odvádějí odpadní látky, proto když se tato cesta z jakéhokoliv důvodu zpřetrhá, můžeme zub nazvat za mrtvý. Díky nervovým zakončením může zub reagovat na studené či teplé předměty a tím se chránit. Zánět se může do zubního kanálku dostat jak z dásně, tak v důsledku kazu, který si razí cestu do nitra zubu. Zubní kaz je vlastně bakteriální onemocnění zubu, které je způsobené nedostatečnou hygienou. Další příčinou mrtvého zubu může být úraz či zánět nervů či cév v těle, tento zánět poté doputuje až do zubního kanálku.

Jak zjistit mrtvý zub

V minulosti se mrtvý zub nekompromisně odstraňoval, v současné době se již zub jakýmkoliv prostředkem zachraňuje. To, že právě vy máte mrtvý zub jen tak nezjistíte. Je pár rad jak doma zjistit mrtvý zub, ale nelze to z přesností říct. Mezi nejčastější rady patří klepnout na zub nebo zkusit studené či teplé. Jestliže je v zubu zánět bude vás to hodně bolet. Je třeba zajít k zubaři, který vám provede rentgen, kde uvidí, zda je zub mrtvý a jak moc je poškozený.

Ošetření

V první řadě je zapotřebí celý kanálek vyčistit a zub zafixovat. Protože se v důsledku odumření může nepříjemně kývat. Nyní zubař zvládne toto ošetření do několika hodin, a vy tak nebudete muset na křesle strávit dlouhé týdny. Je však zapotřebí zubaře navštívit. Špatné nebo vůbec žádné ošetření vás může velice potrápit. Hlavně co se bolesti týče.

To, že mrtvý zub mění barvu a černá, je mýtus. Je plno lidí, kteří mají mrtvý zub více než 10 let a žádnou změnu barvy nepociťují. Barva se může měnit v důsledku nahromadění krve v kanálku nebo nedostatečném vyčištění.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování