Příušnice

Příušnice jsou akutní infekční onemocnění příznačné pro dětský věk. Nicméně touto nemocí se může nakazit kdokoli. Příušnice jsou vysoce nakažlivé onemocnění, a proto je nutné je nahlašovat u praktického lékaře.

Příušnice

Latinsky: Parotitis epidemica, Parotitis

Další názvy: parotitida, zánět příušní žlázy, epidemická parotitida

Příznaky

bolest příušní žlázy nateklá příušní žláza

Očkování

Diagnóza

Onemocnění způsobuje virus příušnic z čeledi Patamyxoviridae. Pro zajímavost, do stejné čeledi patří i viry odpovědné za spalničky.

Příušnice postihují slinné žlázy, převážně příušní. K přenosu dochází vzdušnou cestou, kapénkovou infekcí. První příznaky nakažený zaznamená 15 až 21 dní od nakažení. Nicméně nakažená osoba se stává infekční už týden před tím, než se objeví první příznaky a infekční zůstává ještě i dva týdny po odeznění příznaků. Virus se dostává do těla přes horní cesty dýchací. Zde se začne množit a rozšiřovat do regionálních mízních uzlin. Viru zabere asi dva týdny, než se dostane do krve a odtud dále do těla. Po prodělání onemocnění získává člověk doživotní imunitu. Ta ale není stoprocentní. Příušnice se objevují na jaře a v zimě. Epidemie příušnic se u nás objevují ve 2 až 5letých cyklech.

Prevence

Nejlépe je tomuto onemocnění předcházet očkováním. První očkování se provádí společně s očkováním proti zarděnkám a spalničkám. Očkuje se nejdříve první den 15. měsíce věku dítěte a za 6 až 10 měsíců se přeočkovává podruhé. Dítě, které má být očkováno musí být zdravé a nesmí mít oslabený imunitní systém. Po očkování se u dětí může objevit zvýšené teplota, rýma a vyrážka. Očkovaná osoba získává celoživotní imunitu. Nicméně ta nemá takové kvality jako imunita získaná po prodělání nemoci. Očkovaný se tímto on emocněním může nakazit, ale to mívá lehčí průběh.

Příznaky příušnic

Ten, kdo se nakazí virem příušnic, se stává infekční 3 až 14 dní před propuknutím onemocnění. Ze začátku onemocnění se objeví horečky (38 – 40 °C) a dochází ke zduření příušních žláz. Nemocný má hmatatelný otok před a pod ušním lalůčkem. Otok může a nemusí být bolestivý a je bez zarudnutí. Otok se může rozšířit i na druhou příušní žlázu či další velké slinné žlázy. Nejčastěji se objeví otok na jedné straně a během 2 až 3 dnů postihne i tu druhou. Též se může stát, že na jedné straně zmizí a objeví se na straně druhé. Onemocnění může potrápit nemocného 5 a v některých případech i 14 dnů. S tímto infekčním onemocněním jsou spojeny i případné komplikace. V závažných případech dochází k zánětu mozkových blan. Nemocný má vysoké horečky, zvrací, trpí bolestmi hlavy. Stává se, že pacienti, co si tímto projdou, mají problémy se sluchem, případně o něj přichází.

Další komplikací spojenou s příušnicemi je zánět slinivky bříšní. Nemocný se potýká s nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Trvalé následky v podobě vzniku cukrovky jsou málo časté.

U dospělých mužů může toto onemocnění způsobit zánět varlat. Pokud se zánět neléčí, může způsobit neplodnost.

Po odeznění příznaků bývá nemocný ještě asi týden až 14 dní infekční.

Léčba příušnic

Léčba příušnic je prostá. U nekomplikovaných stavů stačí klid, lůžko, léky snižující teplotu a bolest, obklady. Lék přímo proti tomuto onemocnění není k dispozici. Pokud je nemoc doprovázena zánětem slinivky břišní, musí pacient dodržovat přísnou dietu. Při zánětu varlat se podávají léky tlumící zánětlivou reakci a chladné obklady.

Každý, kdo má podezření na onemocnění příušnicemi, by o tom měl dát vědět svému praktickému lékaři. To, že pacient skutečně onemocněl příušnicemi, potvrdí až vyšetření krve.

pletení a háčkování