Šestá nemoc

Šestá nemoc též exanhema subitum (roseola infantum) je náhle se projevující dětská nemoc, která se šíří kapénkovou nákazou.

Šestá nemoc, exanhema subitum (roseola infantum)

Latinsky: Exanthema subitum, Roseola infantum

Další názvy: šestá dětská nemoc

Příznaky

febrilní křeče zduření uzlin

Týká se části těla

Diagnóza

 

Původce

herpesvirus 6  (HHV – 6B) nebo herpesvirus 7, obalený DNA virus patřící do čeledi Herpesviridae.

Přenos

Šestá nemoc se šíří kapénkami a slinami, inkubační doba viru Šesté nemoci je cca 5-12 dní. Mezi nakaženými Šestou nemocí jsou převážně dětí ve věku od 6 – 36 měsíců. Virus v těle dlouhodobě přežívá, jak je typické pro všechny herpetické viry.

Příznaky Šesté nemoci

Šestá nemoc se projevuje náhle. Prvním příznakem bývá vysoká teplota i 40 °C, která trvá 3-4 dny. Někdy se dostaví i febrilní křeče. Může se vyskytovat i projev slabé faryngitidy či mírně zduřelé uzliny. I přes rychlý a dramatický nástup není dítě většinou nijak více alterované a neztrácí ani chuť k jídlu.

Po poklesu teploty se objeví další příznak Šesté nemocí – exantém. Kožný nález zahrnuje růžové makulopapulózní výsevy, které jsou lokalizovány hlavně na trupu a krku.
Mizí již po dvou hodinách a zcela zmizí do dvou dnů. Jejich vyhojením končí i onemocnění.

Nemoc může proběhnout i bez vyrážky.

Léčba

Šestou nemoc léčíme symptomaticky, jsou mírněny projevy– antipyretika atd. U oslabených pacientů může dojít k poškození nervové soustavy či jater. V takových případech se podávají antivirotika.

Diagnostika

Izolace viru, průkaz protilátek v krvi

Komplikace

Ačkoli je Šestá nemoc lehkou nemocí, mohou se vyskytnout i komplikace. Virus může napadnout mozkové pleny (meningitida), mozkovou tkáň (encefalitida), způsobit zánět jater (hepatitida), atd.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování