Spalničky

Spalničky (morbilli) patří mezi tzv. dětské nemoci. Jsou provázeny typickými kožními výsevy a celkovými příznaky.

Spalničky (morbilli)

Původce

Původcem je morbilli virus z čeledi paramyxoviridae, obalený RNA virus.

Výskyt a přenos spalniček

Přenos viru spalniček se děje vzduchem, kapénkami. Inkubační doba do propuknutí nemoci je 10-12 dní. Spalničky se nejčastěji objevují na konci zimy a v jarním období.

Příznaky spalniček

Spalničky začínají jako běžné virové onemocnění spojené s rýmou, zánětem spojivek a kašlem. Až poté se objevují typické spalničkové vyrážky. Jedná se o tzv. Koplikovy skvrny, což jsou červené makuly, které jsou v centru modrobílé vybledlé. Tyto se nacházejí na vnitřní straně tváří – na bukání sliznici.

Po 3 až pěti dnech se na kůži vytváří jasné, červené makuly. Hlavně na čele, za ušima a krku. Spalničková vyrážka se dále šíří na trup a končetiny. Odeznívá v po několika dnech ve stejném sledu jako se objevila.

Po prodělaných spalničkách zůstává dlouhodobá imunita. V době vyrážky se mohou přidat i průjmy, nechutenství a zvětšení mízních uzlin. Nemoc trvá 7-10 dní.

Komplikace

Komplikace u spalniček nejsou časté. Vyskytují se hlavně u dětí do 5 let a dospělých starších 20 let. Jedná se o komplikace v podobě bakteriální superinfekce, jež způsobí zánět středního ucha (otitidu), zánět vedlejších nosních dutin (sinusitidu), ale postihuje i plíce v podobě bronchopneumonie. Výjimkou nejsou ani průjmy či zánět mozku (encefalitida).

Diagnóza

Typické průvodní znaky, vyšetření protilátek v krvi.

Léčba spalniček

Spalničky se léčí symtomaticky – zmírňují se příznaky. V případě, že jsou provázeny bakteriální superinfekcí, je nutné nasadit antibiotika.

Prevence

Nejznámější prevencí proti spalničkám je očkování, které je plošné od roku 1969. Očkování proti spalničkám se provádí nejdříve v 15 mesících věku dítěte a jedná se o živou oslabenou vakcínu.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování