Vitiligo

Nemoc bílých skvrn (Vitiligo) je kožní onemocnění tzv. získané, projeví se  v průběhu života. Projevy vitiliga zahrnují vznik bílých ohraničených skvrn, které postrádají pigment. Vitiligem jsou často provázeny jiné autoimunitní nemoci. Vyskytuje se u 1% populace, a to nejvíce ve věkové kategorii 10 – 30 let.

nemoc bílých skvrn

Latinsky: Vitiligo

Další názvy: moučnatost, nemoc bílých skvrn, skvrnitá depigmantace

Příznaky

bílé skvrny na kůži okrsky světlých vlasů

Týká se části těla

Diagnóza

Vznik vitiliga

Přesný mechanismus vzniku vitiliga není znám. Je však jisté, že se jedná po poškození melanocytu – kožní buňky, která produkuje pigment, patrně autoimunitním zánětem, toxickým působením nebo špatnou komunikací mezi melanocyty a neurony. Často provází jiná onemocnění. Nejčastěji je vitiligo spojeno s chorobami štítné žlázy, diabetem nebo anémií.

Dělení

  • Fokální – při tomto typu vitiliga se objeví jedna nebo více skvrn na jedné části těla.
  • Segmentální – tento typ je spojen s přítomností jedné nebo více skvrn, které se nachází na jedné straně těla.
  • Generalizované – s vitiligem tohoto typu je spojen výskyt skvrn, které jsou rozesety na různých částech těla. Největší koncentrace vitiligových skvrn je v oblasti očí, rtů, loktů, na prstech, v křížové krajině atd.
  • Univerzální – tato forma vitiliga postihuje více než 80% kůže.

Příznaky vitiliga

Vitiligo je výbled, tedy ztráta pigmentace v ohraničené oblasti kůže. Jsou to bílé skvrny, které mívají velikost asi 0,5 – 5 cm. První skvrny vitiliga se často objevují na zraněné pokožce, na místě prudkého opálení aj. Zhoršení nemoci je pak spojené se stresem či jinou vážnou nemocí, jinak může být vitiligo v období klidu, kdy se nijak nerozšiřuje. Krom prostého výbledu úseku pokožky může vitiligo provázet i zbělení vlasů v ohraničených ložiscích, tyto mohou i vypadávat. U pacientů s vitiligem je pak větší riziko vzniku rakoviny v postiženém místě na kůži. 

Vyšetření spojená s vitiligem

Provádí se krevní testy k vyloučení přítomnosti onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, dále pak se stanovuje hladina krevního cukru a hlavně autoprotilátek. Rozhodující pro určení diagnózy vitiligo je vyšetření Woodovou lampou, která vyzařuje UV světlo. Po ozáření UV světlem jsou bílé skvrny lépe viditelné. Toto je velká pomoc hlavně u pacientů s bledou pletí. Vyšetřuje se i vzorek odebrané kůže, který je zasílán k histologickému vyšetření. 

Léčba nemoci bílých skvrn

Léčba vitiliga patří do rukou dermatologa. Předtím je ale nutné vyloučit možné přidružené choroby. Dermatolog může využít místní léčbu, tj. např. fototerapii s využitím UV světla, což se kombinuje s nanesením mastí, které zvyšují citlivost pokožky na účinky UV. Další topickou (povrchovou) léčbou je také aplikace kortikoidních mastí. U nešířícího se klidného vitiliga je možné využít chirurgické léčby, kdy se transplantují kožní štěpy nebo pouze separované melanocyty, které zajistí pigmentaci pokožky. V případě, že vitiligo postihuje více než 20% povrchu těla, je na řadě celková léčba. Je možné využít fototerapii, kdy se pacient umisťuje do kabinky podobné soláriu. Dále se používají kortikoidy. Prospět může i pobyt v lázních. Vzhledem k tomu, že vitiligo reaguje na stres, je vhodné zvážit i psychoterapii, neboť i samotné vitiligo může u citlivějších pacientů způsobit psychické obtíže. 

Prognóza

Vitiligo vymizí až u 30% pacientů spontánně. U těch, co přetrvává, je nutné sledovat, zda se nerozvíjí nádorové onemocnění. Je důležité dbát na nanášení opalovacích krému s dostatečným UV faktorem nejen před plánovaným sluněním.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování