Černá stolice

Onemocnění střev je v současné době velice diskutované téma. Nárůst rakoviny v oblasti střev a žaludku neustále roste a prevence (ne vždy však zcela účinná) je přitom tak jednoduchá. Vyřaďte ze svého jídelníčku co nejvíce tučných jídel, tmavé maso, smažené věci, bílé pečivo, vyhýbejte se kouření, alkohol snižte na minimum a zkuste alespoň jednou za den jít na procházku. Podle WHO (světová zdravotnická organizace) je pro udržení zdravého způsobu života mimo jiné nutné ujít 10000 kroků, ovšem i polovina je v současné době, kdy je sedavé zaměstnání časté, velmi obtížná.

Černá stolice

Další názvy: meléna, dehtovitá stolice, tmavá stolice

Nemoci s tímto příznakem

Vyšetření a zákroky

Diagnóza

Černá stolice se objevuje jako příznak při trávicích problémech. Černá stolice vzniká z natrávené krve, která se dostává do GIT z vyššího místa než je tlusté střevo. Problém tedy hledejte od tenkého střeva výše. Odborným názvem se natrávená krev ve stolici řekne Meléna. Černá stolice není vůbec žádná sranda a značí krvácivý problém v trávicím traktu. S ohledem na aktuální stravu, pokud den předtím sníte hrnec borůvek nebo užíváte preparáty železa, černá stolice je normální, problém však nastává, když se černá stolice objevuje pravidelně několikrát za sebou. Jestliže u vás trvá černá stolice déle než několik dní (nejlépe po 3 dnech) je potřeba okamžitě vyhledat lékaře, jsou-li přítomny další příznaky krvácení jako bledost, bolest břicha, křeče, studený pot, malátnost, ztráta vědomí je potřeba okamžitě navštívit lékaře, nejlépe pohotovost.

Nemoci a stavy zažívacího traktu, které mohou způsobit černou stolici:

  • Krvácení z dutiny ústní (po extrakci zubu, kousnutí do jazyka)
  • Krvácení po odstranění krčních či nosních mandlí
  • Jícnové varixy
  • Opakované zvracení a poškození sliznice žaludku a jícnu
  • Jícnový reflux
  • Žaludeční či duodenální vřed
  • Předávkování se léky na ředění krve
  • Nádorové onemocnění v jakékoliv části zažívacího traktu
  • Vnitřní krvácení po úrazu

Nepodceňujte natrávenou krev ve stolici, nemusíte hned poznat, že se jedná o nějaké závažné onemocnění, ale jakmile zpozorujete černou stolici a víte, že jste neměli žádné jídlo, které by stolici mohlo obarvit, je velice důležité, abyste vyhledali lékaře a neprodleně zahájili léčbu.

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování