Popáleniny

Popáleniny jsou poranění v důsledku vysoké teploty na povrchu těla. Také se k nim řadí popálení vlivem slunce, chemikálií a elektrického proudu. Taková poranění se nejčastěji stávají při manipulaci s ohněm nebo horkými látkami (káva, čaj, fritovací olej, polévka, atd.). Velmi ohroženou skupinou jsou převážně děti od nejmenšího věku.

Popáleniny

Týká se části těla

Popáleni se dělí do čtyř základních skupin. Ne vždy je jednoduché rozpoznat správnou skupinu, jelikož popálená kůže prochází vývojem, který má na hodnocení vliv. Čerstvé popáleniny se mohou vlivem infekce a nesprávného zacházení prohloubit a změnit tak svou skupinu. Včasné chlazení tekoucí studenou vodou může tomuto ději zamezit a spíše pomoct následnému procesu hojení.

První stupeň způsobují popáleniny slunečním zářením a nebo mírné chemikálie. Kůže je na povrchu citlivá, má růžovou až červenou barvu. Proces hojení trvá několik dnů a vrchní vrstva kůže se často sloupne. Na větší bolest (jedná-li se o místo namáhané oděvem nebo ležením) můžete použít spreje a masti s tišícími účinky na takové případy.

U druhého stupně se jedná o popáleniny horkými tekutinami, žhavými předměty (žehlička, kamna, pánev,….) a krátkodobým působením ohně. Mohou zde figurovat také silné chemikálie. Popálené místo je chráněno puchýřem, který se za několik hodin naplní tekutinou. Je velmi důležité puchýř nepraskat kvůli možné infekci. Místo nezalepujte a nenatírejte krémy. Je nutný přístup vzduchu. Hojení se pohybuje v řádech týdnů. Na pokožce často zůstávají doživotní jizvy charakteristické jinou strukturou kůže.

Třetí stupeň je nejčastěji způsoben velmi žhavými předměty a silným žárem. Pokožka je bílá a necitlivá, protože nervová zakončení jsou poškozena nebo úplně zničena. Ikdyž necítíte velkou bolest a zranění je na menší ploše, je namístě navštívit lékaře.

U čtvrtého stupně dochází k zuhelnatění poraněného místa vlivem dlouhodobějšího žáru nebo elektrického proudu o vysokém napětí. Jedná se o nejhorší stádium. Je nutný zásah lékaře. Pokožka a tkán jsou nevratně poškozeny. Zuhelnatělá tkáň nebolí, ale spodní vrstvy méně poškozené tkáně ano.

Můžeme doporučit výrobek Panthenol, který má velkou schopnost tlumit zánětlivé reakce, čehož se využívá na popáleniny různých původů.

Z volně dostupných produktů jsou vhodné mastičky, krémy, oleje a spreje s regeneračním účinkem. Ten je často zajištěn přírodní cestou - výtažkem s několika bylin (aloe vera, třezalka, atd.). Tyto produkty jsou vhodné pouze na první a druhý stupeň popálenin. Nedoporučuje se aplikace na čerstvou rána. Každá popálenina by měla být alespoň několik hodin (v závislosti na rozsahu a stupni) na čerstvém vzduchu, ale ve sterilním prostředí.

pletení a háčkování