Sedm největších mýtů o chřipce a její léčbě

Chřipka je obecně známé onemocnění, které se každoročně vrací formou sezonních epidemií. Přestože se jedná o známou chorobu, panuje o ní spousta mýtů. A spousta lidí těmto mýtům věří. Tím si sice nemohou nijak uškodit, ale zároveň si ani nijak nepomohou, když na nich budou lpět. Nechcete patřit mezi ty, kteří marně věří, že jim pomůže se držet „osvědčených“ rad? Pojďte se s námi podívat na přehled nejčastějších mýtů.

Bolest hlavy při chřipce

1) Nákaza probíhá jen z člověka na člověka

To je absolutní nesmysl. Ano, nákaza probíhá pomocí kapénkové infekce a ta se nejčastěji přenáší při kontaktu s již nakaženým člověkem. Stačí ale i podstatně menší maličkost - dotknout se něčeho, na čem jsou chřipkové viry usazené. Madlo v trolejbusu, napití se ze stejné skleničky s nápojem a podobně. Přitom ovšem neplatí, že nákazu by způsobil pouhý fyzický kontakt s nakaženým člověkem, jak se často traduje.

2) Střevní chřipka

Ačkoliv se jedná o ustálené označení střevních potíží, ve skutečnosti to vlastně žádná chřipka není. Respektive toto onemocnění není způsobeno chřipkovými viry, ale úplně jinými viry, v některých případech i bakteriemi, nejčastěji ze zkaženého či nevhodně upraveného jídla. Zažité pojmenování proto možná občas trochu mate.

Více informací o střevní chřipce.

3) Chřipka = nachlazení

Ne, rozhodně to tak není. I když jsou symptomy obou onemocnění velmi podobné, ve skutečnosti není možné chytit chřipku jen a pouze díky studenému počasí. Co je ovšem pravdou, je fakt, že chřipkovým virům se v zimě daří lépe, protože je suchý vzduch, výrazně také přispěje slabší intenzita slunečního záření. A v příhodných podmínkách je těmto virům prostě blaze…

Další informace: jak rozeznat chřipku od nachlazení

4) Antibiotika pomohou. Tak, jako ostatně úplně na vše

Hodlá vám váš praktický lékař na chřipku napsat antibiotika? Pak je asi čas na určitou personální změnu. Virus chřipky je vůči antibiotikům prakticky zcela imunní. Antibiotika jako taková platí na jiné zdravotní neduhy, to musí dobře vědět i zaměstnanci v lékárně. Pokud budete navíc zbytečně užívat antibiotika, přestože k tomu není pádný důvod, může si tělo na jejich přítomnost zvyknout a poté nebudou fungovat, až je budete opravdu potřebovat. Takže sečteno a podtrženo, antibiotika určitě ne!

5) Na co léky? Vždyť stačí bylinky.

Dobrá, asi si tak úplně netroufneme vyvracet, že bylinky mají na naše tělo obecně příznivý vliv a mohou s léčbou některých nemocí výrazně pomoci. Neexistuje ale žádný vědecky prokázaný důkaz, který by prokazoval nějakou větší spojitost mezi užíváním bylinek a vyléčením chřipky. Je to vždy maximálně doplňková léčba, léky jsou prostě nutné.

6) Jsem mladý člověk, očkování je tedy zbytečné

Tohle také není tak úplně pravda. Očkování proti chřipce je účinné pro všechny osoby, s výjimkou těch, kteří mají vyloženě problémy s látkami, které se ve vakcíně nachází. Pravdou ovšem je, že starší lidé a děti jsou vůči nákaze podstatně méně odolnými, takže tím spíše není radno v těchto případech očkování podcenit. Stejně tak je nesmysl, že by vás každoroční očkování mělo nějak oslabit na imunitě. Cena za očkování také není nijak horentní, některým skupinám občanů je navíc uhradí minimálně zčásti zdravotní pojišťovna.

7) Chřipka? To chce vlastně jen vývar a grog

První část není tak úplně zcestná, nicméně, bazírovat vysloveně na kuřecí polévce je nesmysl. Nepříjemné škrábání v krku omezí jakýkoliv teplý nápoj. Ovšem nejedná se o léčbu, pouze o zmírnění příznaků. Alkoholickým nápojům byste se pak měli vyhýbat úplně, těmi si totiž vůbec nepomůžete – tělo musí být připraveno na boj s nemocí a nikoliv zcela zbytečně odbourávat promile v krvi. 

Autor: symptomy.cz

pletení a háčkování