Transplantace

O transplantacích toho bylo napsáno již mnoho, ale víte jaké jsou podmínky pro přijetí na jednotlivé zákroky? Víte, že můžete darovat ledvinu, kterou získá člověk, kterého vůbec neznáte? Víte jaké části lidského těla se dají transplantovat? Jestliže se rozhodnete pro darování orgánů po smrti, víte kolik můžete zachránit lidí? Jaké léky musíte brát do konce života a jaké omezení vás čekají po transplantaci? Po přečtení tohoto článku, budete znát na tyto otázky odpověď.

chirurgové provádějí transplantaci
 

Jaké orgány mohou být transplantovány z živého a jaké z mrtvého dárce:

  • Mezi nejčastěji transplantované orgány patří bezesporu ledviny. Tento orgán lze transplantovat jak ze živého, tak z mrtvého dárce. Příjemci zůstávají obě ledviny a je přidána třetí od dárce.
  • Další na seznamu nejčastějších transplantací jsou játra. Opět zde můžeme přijmout orgán od živého i mrtvého dárce.
  • Transplantace slinivky břišní je v současné době také na vzestupu. Zde se transplantuje jen od mrtvého dárce.
  • Transplantace srdce a plic je v současné době velice uznávaná operace a v České republice stále více indikována. Transplantace se může provádět buď jednotlivě a nebo jako komplex srdce a plíce najednou. V České republice se neprovádí transplantace části plic z živého dárce.
  • Transplantace kůže je zařazena do tzv. Autotransplantace, kdy se pacientovi odebere kousek zdravé kůže, rozmnoží se a pokládá se ve formě plátů na poškozená místa. Při rozsáhlých popáleninách je možné přijmout kůži od živého dárce.
  • Dále se mohou transplantovat tkáně jako je kost, šlacha, rohovka, cévy, srdeční chlopně, tenkého střeva, také části obličeje, celé ruce, žaludek, děloha nebo penis.

Jestliže předpokládáme, že nastane mozková smrt a jinak jsou ostatní orgány naprosto v pořádku, lze jednou smrtí zachránit až 6 životů a minimálně 10 lidem život zpříjemnit. V České republice existuje aktivní souhlas s posmrtným odběrem orgánů. Pokud tedy nevyslovíte vyložený nesouhlas, můžete se po smrti stát i vy dárcem orgánů.

Každý transplantovaný orgán je pod přísným dohledem lékařů a od odejmutí po následnou transplantaci nesmí uplynout více než několik hodin. Každý orgán má jinak stanovou dobu a například srdce je nejvíce choulostivé. Každý příjemce je podroben testy, které určí zda je vůbec možné u něj transplantaci provést. Například u transplantaci jater je zapotřebí, aby příjemce minimálně 6 měsíců abstinoval. Protože je poptávka stále vysoká, přešlo se na darování části jater od živého dárce, dárci i příjemci do několika týdnů játra dorostou do klasické velikosti. U transplantace srdce se přihlíží na věk, sociální zázemí a na jiné závažné onemocnění. Pokud je předpoklad, že by se pacient nedožil s transplantovaným orgánem déle než 5 let, není transplantace možná.

Po transplantaci se musíte potýkat s mnoha komplikacemi, které mohou nastat. Od nepřijmutí orgánu až po infekce a pravidelné lékařské kontroly. Užívání doživotních imunosupresiv je v současné době ještě stále zapotřebí. U transplantace srdce by žena neměla otěhotnět a pacient by se neměl vystavovat práci, u které je riziko zvýšené infekce.

Co se týče pracovnímu nasazení po transplantaci, pokud vše probíhá v pořádku a příjemce nemá žádné problémy, může se zařadit do pracovního procesu zcela normálně, s ohledem na jeho zdravotní stav, například nevykonávat těžkou práci.

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování