Dentální můstek

Jestliže potřebujete nahradit jeden či více zubů a není u vás možný zubní implantát, je jednou z možností zubní neboli dentální můstek. Jedná se o protetický výrobek, kterým lze nahradit jeden až čtyři zuby. Můstek je přichycen okolními zuby.

Dentální (zubní) můstek, částečná zubní náhrada

Související nemoci

Příznaky

Týká se části těla

Kdy provádět zubní můstek?

Jakmile ztratíte zub, měli byste co nejdříve navštívit lékaře a domluvit se s ním na náhradě dentálním můstkem. Čím dříve se protetický výrobek upevní, tím lepší bude jeho rekonvalescence. Zuby se snaží zaplnit mezeru po ztraceném zubu, vznikají různé poruchy skusu a k nevratnému porušení poměrů v ústech, proto by byla náhrada za delší čas obtížnější ne-li nemožná. Nemluvě o estetických problémech, které zejména přední zuby představují.

Nevýhody

Nedostatky zubního můstku jsou v zásadě dva a to, že se musí ještě dva okolní zuby zbrousit do požadovaného tvaru. Tvar okolních zubů se musí zbrousit do tvaru kónického, poté se na ně nasadí korunka. Tmavá konstrukce často prosvítá a zuby tak vypadají tmavší.

Proto, aby byl můstek správně umístěn a zafixován, potřebujete okolní naprosto zdravé a pevné zuby. Jinak se může stát, že se můstek bude vyklat a nebo vypadne.

Příprava a zhotovení dentálního můstku

Předtím, než vám bude zhotoven můstek natrvalo, budete muset navštívit lékaře, aby zjistit jaké je poškození a dokázal si představit jak bude postupovat. Případně, které zuby budou tzv. pilíře a budou můstek držet. Návštěva stomatologa bude rozdělena na 2 – 3 schůzky. Celý výkon budete ležet na zubním křesle a budete lokálně umrtveni. Nejhorší na celé proceduře je právě tato injekce, poté už nic neucítíte. Bude vám proveden otisk celých zubů a bude vybrána barva, podle okolních zubů. Na obroušené zuby vám bude dán prozatímní můstek z lehčího materiálu, který ochrání obroušení zuby, mezitím laboratoř sejme velikost vašeho otisku a zhotoví vám ojedinělý můstek, jen pro vás. Při další návštěvě je vám tento můstek vyzkoušen a upevněn.

Nejčastějším zubním můstkem, který se u nás používá je celokeramický zubní můstek, dále jsou to například fasetované kompozitem nebo keramikou. Jestliže máte potíž jen s jedním zubem, je možné zvolit techniku Inlay můstek, to znamaná, že vám bude nasazen celokeramický můstek jen na jeden zub a okolní zuby budou sloužit jako pilíře s malou dírkou pro upevnění.

Pozor, zubní můstek je náchylný na zubní kámen, jako všechny ostatní zuby. Proto je potřeba dokonalá ústní hygiena a péče. Za zubní můstek si zaplatíte nemalé peníze, proto je potřeba zvýšit hygienu a dobře se o můstek starat.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování