Alopecie

Stres, dědičnost, hormonální výkyvy či špatná životospráva, tyto všechny rizikové faktory vedou k této ne zcela známé nemoci. Alopecie je patologické vypadávání vlasů, kdy se objevují po celé hlavě lysá místa, která se postupně mohou rozlézat a spojovat. Alopecie častěji vzniká u dívek v období puberty, u mužů má tento jev zcela jinou příčinu. Vypadávání vlasů u mužů vzniká vyšším počtem testosteronu. U mužů se alopecie nazývá Androgenní alopecie a je také dědičná.

ztráta vlasů – plešatost, alopecie

Latinsky: Alopecie universalis

Další názvy: vypadávání vlasů, ohraničená ztráta vlasů, vypadávání vlasů, ohraničená ztráta vlasů

Příznaky

lysá místa na hlavě plešatost šupiny na kůži

Týká se části těla

Diagnóza

Příznaky alopecie

Alopecie vzniká náhle bez předem pozorovatelných příznaků. Lysá místa nejsou nijak poškozená, nevznikají jizvy, zánětlivá ložiska, či strupy.

Vyštření

Vyšetření na Alopecii je jednoduché a sestává jen s fyzikálního vyšetření míst, kde Alopecie vznikla a z odběru krve, kde se speciálním testem zjistí, zda je přítomen enzym, který je s Alopecií vázán.

Léčba alopecie

Toto neinfekční onemocnění se může rozšířit na veškeré ochlupení v těle, latinský název tohoto typu onemocnění je Alopecie universalis. Léčba je ve všech případech velice zdlouhavá a bohužel někdy ne zcela účinná. Zejména pokud je Alopecie rozšířená do větší části vlasů či ochlupení. Nejprve je zapotřebí změnit životosprávu a zařadit do jídelníčku vitamíny a minerály, také pohyb a snížení stresu je velice důležité. Zejména u dívek v pubertálním věku jsou hormonální výkyvy velice obtížně zvladatelné a pokud se spojí se stresem může se Alopecie objevit.

Účinná léčba Alopecie, která by vedla k úplnému uzdravení či prevenci této nemoci zatím neexistuje. Příznivé účinky se zjistily u podávání kortikosteroidů, záření UV-A, retinoidy (vitamín A). Bohužel není Alopecie zapříčiněna jen jedním typem, proto je léčba velice obtížná a musí se nejprve zjistit proč Alopecie vznikla. Kombinace Alopecie s atopickým ekzémem je jedna z horších variant a léčba je velice zdlouhavá, Alopecie bývá v tomto případě chronická a opětovně se vracející. Dalším typem Alopecie je tzv. jizvící Alopecie, která vzniká zánětlivým onemocněním vlasového folikulu, díky autoimunitní reakci organismu. Léčba ani příčina autoimunitní reakce není zatím známá, opět se zde používají kortikosteroidy s pozitivním účinkem.

Jestliže se u vás či u vašich blízkých lysá místa na hlavě objeví, určitě si zajděte k lékaři a zkuste změnit životosprávu. Alopecie se může po změně stravy a omezení stresu na čas vytratit a vrátit se v jiné životní události. 100% vyléčení není v současné době bohužel možné.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara