Fimóza

Intimní problém, který řeší mnoho můžu u nás i ve světě. Komplikace pro spokojený a normální život, strašák maminek, kterým se narodí chlapeček. Někdy extrémně bolestivý problém, který si sami doma jen tak nevyřešíte, to všechno má za následek Fimóza, neboli zúžená předkožka.

zúžená předkožka

Latinsky: fimosis

Další názvy: zúžená předkožka

Příznaky

bolest při pohlavním styku sexuální dysfunkce zánět předkožky

Týká se části těla

Diagnóza

Příčiny zúžení předkožky

Předkožka je kůžička, která zakrývá žalud na penisu, má dvě vrstvy – vnější a vnitřní. Jestliže je všechno v pořádku, můžete předkožku stáhnout ke kořeni žaludu jak za erekce tak v klidovém stavu. Fimóza je nejčastěji vrozená vada, kdy za normálních okolností postupem času odezní, není tedy nutné řešit tento problém v roce dítěte. Fimóza může být také způsobena onemocněním, jako je diabetes mellitus nebo úrazem či zánětem.

Komplikace

Fimóza může mít za následek opakované záněty, velkou bolest, zvyšuje riziko rakoviny penisu, při neodborném přetažení, může zúžená předkožka zaškrtit penis, který může odumřít. Tzv. Relativní fimóza je částečné zúžení, kdy v klidu můžete předkožku snadno přetáhnout, nemáte problémy s močením, hygienou ani bolestivostí, při erekci předkožka stáhnout nejde. Při silném zatáhnutí mohou vznikat trhliny, které jsou poté zjizvené a zúžení se prohlubuje. Relativní fimóza je mnohem nebezpečnější než klasická fimóza, při relativní fimóze vznikají urgentní stavy, které ohrožují život a hlavně prokrvení penisu. Tento stav vzniká při silném zatáhnutí předkožky a nazývá se parafimotické zaškrcení. Pohotovost je jediným řešením.

Léčba Fimózy

Je velice důležité vyhledat odbornou péči, pokud se u vašeho dítěte objeví fimóza nebo ji na sobě sami pociťujete a nepokoušet se předkožku přetahovat násilím. Tato metoda může na čas fimózu vyléčit, ale opakovaně se vrací a zhoršuje se. Na přetahování předkožky u malých dětí je mnoho názorů, záleží však na matce a individuálnímu procesu u dítěte. Obecně však platí, že by se nemělo do těchto věcí zasahovat a násilím předkožku přetahovat. Pokud tedy nemá chlapec bolesti, špatně nemočí a nebo nemá opakované záněty, poté už byste měly problém řešit s urologem.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování