Podzimní deprese

Ať už chceme nebo ne, podzim je období, kdy na mnoho lidí padá splín a není ve své kůži. Není to jenom tím, že se zkracuje den, ale také tím, že se příroda chystá na svůj zimní spánek, padá listí, začínají ranní mrazíky, objevují se různá onemocnění dýchacího systému a další ne zcela pěkné věci.

Deprese na podzim

Fakt, že se blíží vánoce některým lidem také moc nepřidá. Stres z nákupů dárků je každoroční. Ve svém okolí můžete pozorovat zvýšená úmrtí starých lidí, častější nemoci těch malých. Podzim má své kouzlo, bohužel na většinu lidí působí velice depresivně, i když o pravou depresi tady nemůže být vůbec řeč.

Lékaři se shodují, že v podzimním období přibývá sebevražd, lidé si chodí častěji pro antidepresiva a pokud chcete s vysazováním léků ,,štěstí“ začít na podzim, bude vám důrazně doporučeno, že první vysazování je vhodné až tak v březnu.

Co dělat při podzimní depresi?

Hlavní je přečkat toto období bez újmy na zdraví. Určitě nejste na vaše stavy sami a podzimní depresí trpí spousty lidí na celém světě. Chřipkové období je nejlepší přečkat doma v pohodlí, zbytečně se nepřetěžovat.

Pokud si nemůžete dovolit to, abyste byli bez stresu, je dobré využít přírodní pomoci, uvařit si každý večer třezalkový čaj, dát si horkou koupel a alespoň na 15 minut relaxovat. Udělat si na celý týden plán a podle něho postupovat. Uvidíte, že jestliže si budete odškrtávat jednotlivé úkoly, práce a zařizování vás bude bavit.

Podzim patří každý rok k jednomu z nejhezčích a nejbarevnějších ročních období. Neberte podzim jako něco ošklivého a najděte si na něm něco krásného. I malé věci potěší. Zkuste jít s dětmi na procházku do parku, vytvořte si postavičky z kaštanů, vydlabejte si dýni, pouštějte draky a zavzpomínejte na své blízké. Podzim umí být krutý a krásný zároveň, zkuste se zastavit a rozhlédnout se po krajině. Na světě je přece krásně i když prší. Optimismus vám dodá bezstarostný život.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování