Dentální implantát

Tak jak už název napovídá, jedná se o umělou náhražku vlastního zubu. Zubní implantát je vložen do mezery kde byl starý zub a nahrazuje jeho plnou funkci. Pokud vám chybí jeden nebo více zubů je to nejlepší volba jak vypadat dobře a mít vyšší sebevědomí. Je jedno zda jste o zub přišli úrazem a nebo kazem, dentální implantát vám dokáže vrátit úsměv na rty. Zubní implantáty většinou zhotovují specializovaná pracoviště, zákrok nehradí zdravotní pojišťovna.

Dentální (zubní) implantát, umělá náhrada vlastního zubu

Související nemoci

Příznaky

Týká se části těla

Z čeho je vyroben implantát a jak vypadá?

Implantát vypadá jako vrut nebo šroubek, který se vsadí do kosti. Dolní čelist je mnohem levnější, méně náročná a lepší se hojí. Nejčastěji se jedná o titanový šroubovitý pilíř, který dokáže upevnit až několik zubů najednou. Například 7 implantátů dokáže nahradit a udržet až 12 zubů. Umělý kořen z titanu je velice dobře snášen lidským tělem a jen ojediněle na něj vznikají alergie.

Vyplatí se zubní implantát?

Jestliže budete chtít klasický zubní můstek, bude vám muset lékař obrousit okolní zuby. Toto je hlavní výhoda implantátu, ten drží v čelisti, a je tak dobrým opěrným bodem pro vaše nové zuby. Použitím implantátu se vyvarujete poškození okolních zubů a zničení kosti. Na rozdíl od zubních můstků můžete nahradit i zadní zuby. Takže zde je jednoznačně možné říci, že zubní implantát se vyplatí.

Postup implantace

Budete ležet klasicky na zubním křesle a ústa vám budou lokálně umrtvena. Musí se zjistit zda je kost pro uchycení vhodná, proto se pořizuje RTG snímek, pokud ne, bude vám kost buď doplněna uměle a nebo vaší kostí z jiné části. Po umrtvení vám bude navrtán otvor až do kosti a bude vám vpraven šroubovitý implantát, tento první krok trvá přibližně 20 – 30 minut. Upozorňuji, že tento zákrok je zcela bezbolestný, můžete cítit jen tlak a nebo nepříjemné zvuky. Poté je proveden otisk dásně a okolních zubů, otisk se pošle do laboratoře a tam vám zhotoví můstek nebo korunku. Počítejte s tím, že rána se musí zahojit, a tak musíte na implantaci čekat několik týdnů či měsíců. Poté vám bude vpraven konečný zub, který bude vypadat jako originál.

Vzhledem k možným komplikacím se musíte po dobu hojení o své zuby starat více než dřív. Nejhorší je dostat do dásně zánět, čištění a antibiotika protáhnou proces i o několik měsíců. Je také velice důležité, abyste se o svůj nový implantát dobře starali. Životnost vašeho nového chrupu záleží jen na vás. Finančně jsou tyto implantáty velmi drahé, ovšem odměnou vám bude dokonalý chrup a velice kvalitní implantát.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara