Operace křečových žil

Operace křečových žil je jednou z možností, jak se zbavit potenciálně nebezpečného nepřítele. Křečové žíly neboli varixy vznikají na mnoha místech našeho těla, my se v tomto článku zaměříme na operaci křečových žil na dolní končetině. Jedná se o rychlý chirurgický zákrok, při kterém se špatné žíly odstraní.

Křečové žíly

Související nemoci

Týká se části těla

Nemusíte se obávat, lidské tělo si dokáže udělat náhradu a průtok krve nebude vůbec porušen. Křečové žíly, které se odstraní nemají vůbec žádný vliv na bezproblémový odtok krve z dolních končetin do srdce.

Žíly slouží k tomu, aby transportovaly odpadní látky a oxid uhličitý přes srdce do plic, kde se tzv. Očistí a vrátí se do celého těla opět kyslík a živiny. Označení cévy je obecný termín, který vyjadřuje jak tepny, žíly, tak vlásečnice. Žíly vedou krev do plic, tepny do těla.

Pokud se některá z žil ucpe, vznikne trombus a zabrání normálnímu průtoku, objeví se jako první projev bolest a otok dané končetiny nebo oblasti. Krev není schopná téct do plic a končetina může být na pohled i pohmat červená a teplejší. Nejhorší ovšem je, že pokud se například ucpe žíla na dolní končetině, je zde riziko, že se trombus, neboli krevní sraženina uvolní, tím vznikne embolus, který putuje tělem. Může se zastavit v srdci (infarkt myokardu), v plicích (plicní embolie) nebo v mozku (mozková příhoda). Aby se zabránilo tomuto akutnímu stavu, užívají se léky na ředění krve, chodí se na tzv. opichy žil a pokud není již jiná možnost a křečové žíly jsou velké, přistupuje se na operaci.

Před operací

Lékaři se nejprve budou snažit, dostat váš žilní systém do normálního stavu pomocí léků a kompresní terapie. Křečové žíly jsou bohužel dědičným onemocněním, takže pokud v rodině máte někoho kdo s nimi trpí, s velkou pravděpodobností jimi budete trpět i vy. Pokud už není zbytí, lékař vám doporučí radikální léčbu, což je v tomto případě operace. Před operací je potřeba klasické předoperační vyšetření a hlavně kontrola, které žíly jsou vhodné na odstranění. Může se operovat jen jedna noha nebo obě nohy najednou.

Operace křečových žil

V současné době se ve většině případů operují křečové žíly ambulantně při lokální anestezii. Pokud je rozsah poškození větší nebo je zapotřebí vyjmout více žil či obě nohy odoperovat najednou, je operace prováděna v celkové anestezii a hospitalizace je několik dní. Pokud se neobjeví komplikace trvá jedna noha v celkové anestezii většinou 30 minut. U ambulantních výkonů je čas jen několik málo minut.

Po operaci

Po operaci si poležíte na dospávacím pokoji přibližně 2 hodiny, poté budete dopraveni na standardní pokoj. Operovanou nohu budete mít v kompresní punčoše. Je velice důležité, abyste operovanou nohu měli neustále zavázanou a pokud možno ve zvýšené poloze. Rehabilitace je zahájena ihned.

Operace křečových žil nepředstavuje do budoucnosti žádná omezení. Po několika dnech klidového režimu se můžete zcela bez problémů vrátit k běžným činnostem.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování