Hypertrichóza

Hypertrichóza je zvýšený růst ochlupení celého těla. Může se objevit u obou pohlaví a po celém těle. Nositel této poruchy vypadá skutečně bizardně.

vlkodlačí syndrom

Další názvy: vlkodlačí syndrom, Ambrasův syndom

Příznaky

zvýšený růst ochlupení

Diagnóza

Určitá oblast kůže může být zvýšeně ochlupená již od narození, a pak jde o mateřské znaménko. Místo, kde se zvýšené ochlupení nachází, se může objevit také v jizvě po neustálém dráždění kůže nebo po popálenině. Zvýšené ochlupení se vyskytuje také u žen, a nazývá se Hirsutismus. Vyskytuje se v místech, ve kterých je růst ochlupení podmíněný mužskými hormony, jako např. na tváři a hrudníku. Růst ochlupení je podmíněný dědičně, a proto co se v jedné populaci považuje za hirsutismus může být v jiné populaci zcela normální a je obtížné najít hranici mezi zvýšeným a normálním ochlupením. Hirsutismus může zapříčinit buď zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů, nebo zvýšená citlivost tkání na ně. A protože se mužské pohlavní hormony tvoří ve vaječnících a v nadledvinách, může být hirsutismus spojený s poruchou právě těchto orgánů. Objevuje se např. u syndromu polycystických ovárií.

Hirsutismus je pro ženy hlavně kosmetický problém a zřídkakdy značí vážnější onemocnění. Varovným signálem by měly být zejména jiné, v pubertě se objevující projevy maskulinizace. Mohly by znamenat vážnější onemocnění vaječníků nebo nadledvin.

Příčiny vzniku zvýšeného ochlupení

Příčina může být buď hormonální, nebo vrozená. U příčiny vrozené vzniká vzácné onemocnění, při kterém má člověk tělo porostlé až 10 cm dlouhými jemnými chlupy. Zvýšený růst ochlupení může být také vyvolán některými léky (např. streptomycin nebo fenytoin), sníženou funkcí štítné žlázy, podvýživou, porfyriemi či poraněním mozku.

Léčba

Při léčbě je nutné zaměřit se především na odstranění eventuální endokrinní příčiny, která hypertrichózu způsobila. Jestliže to není možné, tak se chloupky odstraňují kosmeticky – epilací nebo diatermokoagulací.

Hypertrichóza u dětí

Mírnější formy hypertrichózy se také občas vyskytnou i u kojenců, ale u většiny z těchto dětí se chloupky během 1 roku ztratí. Hypertrichóza v podobě jemného tmavého ochlupení se u tak malých dětí vyskytuje na neobvyklých místech, jako např. na ramínkách a také třeba podél páteře. Toto onemocnění se totiž většinou zdědí po předcích, a dětem nezpůsobuje žádné potíže. Pokud ale chloupky na těle děťátka nezmizí, tak vás pediatr odešle s batoletem na specializované vyšetření, většinou na endokrinologii, kde se pokusí přijít tomuto problému na kloub.

Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování