Alergenová imunoterapie
Alergická onemocnění jsou jedny z nejčastějších problémů u populace. Často se nejedná o problémy smrtelné a výrazně nebezpečné, ale o život znepříjemňující. Léky, jako jsou kortikosteroidy a antihistaminika, mohou poskytnout účinnou úlevu. Problém je však v tom, že alergii jakou takovou neřeší, navíc jsou návykové a časem jejich účinek klesá.
Související nemoci
Příznaky
Vysvětlení pojmů
Imunoterapie - jedná se o cílenou léčbu, která využívá vlastní imunitu člověka. Jedná se buď o její oslabení nebo posilnění.
Alergeny - jedná se o látky, které v těle vyvolávají nepřiměřenou imunitní reakci. Mohou se dělit do spousty skupin, jako například potravinové, rostlinné, lékové, zvířecí atd. Alergen může být v podstatě cokoliv.
Co je to imunoterapie?
Samotná imunoterapie pomocí alergenů představuje proces, kdy je jednou ze dvou metod aplikován do těla alergen v malé míře, která se postupně zvyšuje. Tento alergen je podáván v předem určených intervalech. Ten sice vyvolá u pacienta nežádoucí reakci, ale pouze s mírnými příznaky. Principem je navodit snášenlivost vůči alergenu. Alergenová imunoterapie je tedy v podstatě založena na principu očkování.
Touto metodou může být poskytnuto výrazné snížení nebo dokonce až vymizení příznaků, které se vyskytují u alergií. První zpráva o této metodě pochází z roku 1911. Podkožní injekcí byl podán pylový extrakt. Ten následně výrazně potlačil příznaky. Od té doby se tato metoda hojně využívá v alergologické lékařské praxi.
Způsoby aplikace
- subkutánní (podkožní): alergen je v injekční formě aplikován pacientovi pod kůži
- sublinqvální (podjazyková): pacienti si aplikují roztok či tabletu pod jazyk, výhodou je pohodlnost, jelikož jde tato aplikace provozovat doma
Účinnost
Dlouhodobé studie ukázaly, že alergenová imunoterapie je velmi účinná při alergické rýmě a také u alergie na roztoče a prach.
Nežádoucí účinky
Většina pacientů snáší imunoterapii dobře, ale jako u každé metody se i zde mohou vyskytnou nežádoucí účinky. Patří sem:
- místní reakce: v místě vpichu se mohou objevit zarudlá místa, otoky, svědění, podráždění, většinou do pár hodin zmizí a brzy se eliminují
- systémová reakce: může se objevit kýchání, sípání, bolesti hrudníku, končetin, otoky
- anafylaxe: jedná se o velmi vzácnou reakci, objevuje se nízký krevní tlak, závažné dýchací potíže
Pro koho je vhodná
Podstoupit imunoterapii může každý alergik zhruba od 5 let. Je však na zvážení lékaře – alergologa, zda jste vhodným pacientem pro tuto metodu. Záleží na mnoha okolnostech, ale především na tom, jak silná je vaše alergie.
Pro koho není vhodná
Léčbu není možné podstoupit, pokud pacient trpí autoimunitním onemocněním, maligními nemocemi nebo psychickými poruchami. Také není zahajována u pacientů s průduškovým astmatem, které je špatně kontrolováno již při běžné léčbě. Dále u těžké hypertenze – zvýšený krevní tlak. U dětí do 5 let není léčba doporučována, ale je známo několik případů, kdy se využila i v tak nízkém věku. Úvodní fáze imunoterapie je zakázána v době těhotenství, jelikož by pro plod nebylo vhodné, kdyby došlo k některým ze závažnějších nežádoucích účinků. Fáze udržovací, která bývá už lépe tolerována, je v těhotenství možná.
Délka léčby
Délka léčby pomocí alergenové imunoterapie je velmi individuální. Nejčastěji probíhá 3-5 let. Nejrychlejší výsledky byly pozorovány u pylových alergií, asi už po 2 letech léčby. U alergií roztočových to může být naopak více jak 5 let. Obecně se léčba ukončuje, pokud jsou příznaky alergie výrazně redukovány a toto zlepšení trvá zhruba 1-2 roky. Pokud dojde zpět ke zhoršení, může být léčba opět zahájena. Pokud alergolog vidí, že léčba je bez účinnosti, může se rozhodnout ji ukončit. Samozřejmostí pro ukončení jsou opakované nežádoucí účinky a závažné reakce typu anafylaktického šoku. Jeden z důvodu ukončení léčby může být také nedostatečná spolupráce pacienta.
Autor: Klára Šedová