Bolavá ústa - jsou to afty, koutek nebo opar?

Nepříjemné onemocnění dutiny ústní potkalo už většinu lidí. Ať už trpíte na opary nebo afty moc dobře víte, že toto onemocnění je velice bolestivé, nepříjemné a co se týče oparů i esteticky nehezké.

vyrážka na ústech

Afty

Nejčastější onemocnění dutiny ústní, odhaduje se, že afty trpí až 25% celkové populace na světě. Afty se mohou objevovat v kterémkoliv věku, nejčastěji jimi trpí adolescenti. Příčina není zcela známá, může se jednat o přecitlivělost imunitního systému, alergii na určitou potravinovou složku nebo trauma v jehož důsledku se aft vytvoří. Infekční povaha byla vyloučena, nejedná se tedy o onemocnění způsobené Herpes simplex virem a dalšími infekčními nemocemi.

Léčba lehké formy aftů trvá kolem jednoho týdne až 14ti dní. Každý člověk si musí individuálně zjistit, která mastička mu afty zklidní a vyhojí, určitě také doplňte vitamín B. Babičky radí použít cibuli, odvar ze šalvěje, sůl, sodu nebo alkohol (namočená vatička). Recidiva je v tomto případě velice častá. Postupem věku se snižuje, ale jestliže jednou máte aft, už se jej jen tak nezbavíte. Afty jsou strašákem pro matky novorozenců, kdy dítě odmítá pít, v dospělosti může aft ztěžovat mluvení. Afty mohou také představovat riziko jiného onemocnění, jako je Crohnova nemoc, celiakie nebo HIV.

Opar

Trpíte-li na výskyt oparů, máme pro vás špatnou zprávu, jen tak se ho nezbavíte. Při větším stresu, oslabené imunitě nebo zvýšeném sluněním se vám opar může vytvořit. Existuje, ale také určité procento lidí, kteří jednou opar dostali a poté jsou vůči němu doživotně imunní, mají štěstí. Opar je způsoben virovým vysoce infekčním onemocněním tzv. Herpes Simplex virem. Dostanete-li opar, dbejte na zvýšenou hygienu a omezte kontakt s okolím (vlastní ručník, nelíbat se, svůj příbor a sklenice). Opar je nejvíce nakažlivý do té doby, dokud se neobjeví stroupek, poté riziko klesá, ale stále je možná nákaza.

Opar se vyléčí většinou do 14ti dnů. Existuje spousta mastiček a náplastí. Musíte si však sami vyzkoušet, která vám nejvíc vyhovuje, tak jako je tomu u aftů. Jestliže cítíte jemné brnění a svědění v oblasti rtů s největší pravděpodobností se opar opět hlásí. Nikdy opar nemačkejte, nepropichujte nebo se ho jinak nedotýkejte. Koledujete si o bakteriální infekci, která se může dostat do širokého okolí. Nová studie dokazuje, že léčba lékořicí je účinná, takže si můžete dát bez výčitek pár pendreků. Před vyklubání oparu místo ledujte, zamezíte tak vlastnímu propuknutí. Naše babičky opary léčily mléčnými obklady. Po léčbě oparu vyměňte kartáček na zuby, ten totiž mnohonásobně zvyšuje riziko častého výskytu, proto jej měňte po každém oparu.

Trhlinka koutků

Trhlinka koutků může vzniknout jednak úrazem, ale také nevyváženou stravou. Dostatečný přísun železa a vitamínů B je nejlepším preventivním opatřením v boji proti natrhlému koutku. Používejte balzámy na rty, nenechte své rty suché, za jakéhokoliv počasí. Bolavé koutky mohou být také odrazem celkového zdraví organismu, nejčastěji se tak projevuje Crohnova choroba, celiakie nebo Ulcerózní kolitida (všechny tyto nemoci jsou onemocněním střev).

Opakují se vám některé z těchto onemocnění často a žádný lék nezabírá? Promluvte si o tom se svým lékařem, aby mohl vyloučit zmíněné závažnější onemocnění. Nepodceňujte onemocnění dutiny ústní.

Autor: Lucie Kliková 

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování