Jak se zbavit mílií

Mílie jsou bílé tvrdé cysty, které jsou vyplněné keratinem, a které se vytváří v pokožce, často v obličeji a kolem očí. Objeví se, když se kožní mrtvé buňky zachytí v kůži a nemůžou se odloučit. Často se mílie objevují u novorozeňat (až 50% miminek se narodí s míliemi na nose, ty ale většinou vymizí samy.

Mílie

Avšak i dospělé trápí mílie. V tomto případě jsou cca. 1 až 2 mm velké a neústupné. I když se říká, že díky chopnosti pleti se sama vyčistit mílie za určitou dobu zmizí samy. Není to ale vždy tak úplně pravda a je třeba sáhnout k razantnějším řešením, aby se odstranily.

Když se vám na tváři tu a tam mílie udělá, není to zase tak velký problém. Ale pokud jimi máte posetý téměř celou tvář, začnete si připadat nevzhledně a dumete, co udělat, abyste se mílií zbavili co možná nejrychleji. Můžete být ale úplně klidní, mílie totiž nejsou nijak nebezpečné a ani nenaznačují žádné jiné onemocnění. 

Jak se jich tedy zbavit?

Mílie jsou něco jiného nežli akné, a proto nestačí hrudku jen zmáčknout. Nejsnazší a nejčastější metodou pro odstranění milií je jejich napíchnutí a vymáčknutí. Budete potřebovat pouze čistou jehlu, kterou do mílie vpíchnete, a pak ji prsty vytlačíte. Důkladně pleť ale předem vyčistěte, umyjte a osušte. Pomocí sterilní jehly udělejte drobnou trhlinku buď na vrchu mílie nebo hned vedle ní a mírným tlakem ji potom vytlačte. Pokud jste vytvořili otvor přímo na vrchu mílie, můžete k jejímu vyndání použít i sterilní pinzetu.

Pokud toto vše uděláte správně, mílii úspěšně odstraníte a neudělá se vám ani jizva. Pokud ale nebudete dodržovat hygienická pravidla, může se vám do místa jednoduše zanést infekce.

Avšak vytlačení hrudky potřebuje cvik. Jestli to neuděláte správně, pak hrozí, že vám v místě vznikne ranka. Z té se poté vytvoří strup a potom malá jizvička. Proto buďte opatrní a stále dbejte na hygienu.

Jestli se ale na odstranění mílií sami necítíte, bude nejlepší zajít ke kosmetičce nebo pokud máte mílií více tak k dermatologovi.Ti vědí přesně, jak se mílií bezbolestně a rychle zbavit bez zanesení nějaké infekce. 

Použijte retinoidy

Další snadný a efektivní způsob, jak mílie odstranit, je aplikace určitého topického krému nebo pleťové vody obsahující retinoidy. Ty totiž umí pleť důkladně očistit. Retinoidy lze aplikovat kamkoliv na těle i obličeji, vynechejte však partie očních víček, neboť zde je pokožka velice citlivá a jemná.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování