Je lepší černý nebo zelený čaj?

Myslíte si, že je lepší zelený nebo černý čaj? A ve kterém z nich je více kofeinu? A je tam vůbec kofein nebo jen tein? Používá se černý čaj jako hubnoucí kůra? To vše se dozvíte v našem článku, který vám odhalí tajemství tekutiny, která je po vodě nejrozšířenějším nápojem.

Čaj

Určitě nelze s jistotou říci, který z čajů je chutnější, záleží samozřejmě na individuální chuti a momentální náladě. Obecně platí, že zelený čaj je zdravější, ale i černý čaj má v sobě plno antioxidantů a minerálních látek, které zabraňují například vysoké hladině cholesterolu v krvi nebo látky, které slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob.

Je více kofeinu v černém?

Možná byste nevěřili, ale v zeleném čaji je více kofeinu než v tom černém, ale vzhledem k tomu, že se zelený čaj louhuje mnohem kratší dobu, je černý čaj silnější a tím se uvolňuje i více kofeinu. Takže výsledný efekt je opačný – černý čaj má více kofeinu v šálku, pokud jej připravujete správně.

Správná příprava čaje

Zelený čaj by se měl zalívat vodou, která prošla varem a zchladla na 75 – 80 °C. Louhovat byste měli jen 1 – 2 minuty. Naopak černý čaj by se měl zalívat vodou s teplotou 99 °C a louhování by mělo trvat 2 – 3 minuty. Ukazatel špatně vylouhovaného čaje jsou skvrny na hladině, připomínají olejové skvrny. To je znamená toho, že čaj byl louhován příliš dlouho.

Zelený čaj a jeho prospěch lidskému organismu

Zelený čaj je prospěšný hlavně v prevenci. Ať už se jedná o rakovinné nebo kardiovaskulární onemocnění zelený čaj snižuje výskyt těchto chorob a to i několik desítek procent. Stačí jeden zelený čaj denně a riziko srdečního onemocnění se sníží až o 10%. Zelený čaj napomáhá při léčbě obezity, spaluje tuky. Díky obsahu fluoru je vhodný jako prevence zubního kazu.

Černý čaj a jeho příznivé účinky

Černý čaj, stejně jako zelený je vhodný jako prevence rakovinných a kardiovaskulárních chorob. 2 – 3 šálky černého čaje denně, snižují výskyt mrtvice až o 21 %!!!

Bílý čaj a oolong čaj

Oolong čaj je uprostřed oxidace mezi černým a zeleným čajem. Tak jako zelený čaj se hodí k hubnutí. Bílý čaj je nejjemnější a je vhodný pro nemocné s cukrovkou.

Pití čaje je zdravé, chutné a příjemné. Nebojte se jej konzumovat během dne. Akorát si dávejte pozor na konzumaci večer, čaje mohou ovlivnit spánek. Během dne však nezapomínejte pít i samotnou vodu. Čaj si podle chuti oslaďte, například stévií, medem či marmeládou.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování