Laktobacily

Abychom si mohli něco říct o Laktobacilech, je zapotřebí nejprve vědět do jaké skupiny se řadí. Laktobacily jsou probiotika, která jsou prospěšná ve střevech.

Laktobacily
 

Probiotika – jedná se o živé mikrooraganismy, které příznivě působí na organismus člověka. Je mnoho druhů, nejznámější jsou právě laktobacily dále jsou to například bifidy. Tyto termíny jsou nyní hojně užívány v reklamách a mediích.

Zda jsou opravdu tak zdraví prospěšná, se úplně neví. Samozřejmě zlepšují mikroflóru střev, například po užívání antibiotik, vždy je tady však ale….

Laktobacily nedokáží léčit, pouze pozitivně ovlivňují imunitní systém a pomáhají lidskému organismu k rychlejší regeneraci po nemoci. Jedná se také o preventivní preparát, který dokáže příznivě podpořit naší obranyschopnost.

Spolu s mateřským mlékem se dostává do těla novorozence první laktobacil zvaný gasseri.

Protože jsou v lidském střevě až 500 různých druhů bakterií, které jsou v menší míře zdraví prospěšné, ale ve vysoké míře velmi nebezpečné, je dobré preventivně užívat laktobacily, které dokáží tuto hranici držet ve správné míře.

Co tedy obsahuje laktobacily?

  • jogurty se živými kulturami
  • mateřské mléko
  • zákysy
  • kapsle, které jsou k zakoupení v lékárně

Probiotik jako takových je velká spousta, i laktobacilů jsou stovky různých druhů. Vesměs mají všechny látky podobný účinek, takže není potřeba se v nich úplně orientovat. Pokud zvolíte mléčné výrobky, které laktobacily obsahují, nikdy nebudete mít jen jeden druh těchto mikroorganismů.

Mnohem důležitější je, aby v mléčných výrobcích opravdu živé mikroorganismy byly a nebyl to jen reklamní trik.

Kdy užívat laktobacily?

K prevenci a zlepšení zdraví postačí jeden mléčný produkt s živými mikroorganismy denně. Užívání je možné klasicky přes ústní dutinu, pro ženy je možnost užívání také přímo na sliznici pohlavních orgánů.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování