Bakerova cysta kolene

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Má celou řadu struktur tlumících vibrace a zajišťujících hladký a plynulý pohyb. Pokud se v podkolenní jamce objeví bolestivá hmatná boulička, která tlačí a navíc otéká lýtko, pak se hovoří o vzniku Bakerovy cysty, což je tekutinou naplněná vychlípenina kloubního pouzdra kolenního kloubu. 

Bakerova cysta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název dostala po doktoru Williamu Bakerovi, který toto onemocnění jako první popsal již v roce 1877. Někdy je toto onemocnění nazýváno také jako popliteální cysta, neboť lékařský název podkolenní jamky je fossa poplitea. 

Příčiny vzniku

Bakerova cysta má v podstatě dvě příčiny vzniku, a dle nich se dělí na primární a sekundární Bakerovu cystu.

Primární Bakerova cysta

Bakerova cysta může někdy vzniknout, i když je váš kolenní kloub úplně zdravý, a tomuto druhu Bakerovy cysty se říká buď primární, nebo také idiopatická Bakerova cysta. Slovo idiopatický v medicíně znamená stav, který vznikl z neznámé příčiny. Primární Bakerova cysta se nejčastěji vyskytuje u mladších dospělých a dětí. Lékaři mají za to, že se primární Bakerova cysta tvoří proto, že v podkolenní jamce existuje spoj mezi kolenním kloubem a popliteální burzou a díky tomu se může synoviální tekutina z kolenního kloubu dostat do popliteální burzy. Ta se poté naplní a tak vznikne boule, známá jako Bakerova cysta.

Sekundární Bakerova cysta

Jestliže se Bakerova cysta vytvoří jako komplikace nějakého onemocnění kolene, což může být např. artritida, artróza nebo natržená chrupavka menisku, pak je Bakerova cysta označována jako sekundární. Tento druh Bakerovy cysty je nejčastější a vzniká na základě přílišné tvorby synoviální tekutiny v poškozeném koleni, což způsobuje zvýšení tlaku uvnitř kolenního kloubu a napínání kloubního pouzdra. To se za nějaký čas vyklene do podkolenní jamky a tak vznikne synoviální tekutinou naplněná sekundární Bakerova cysta. Sekundární Bakerova cysta vzniká nejčastěji u starších lidí s degenerativním onemocněním kloubů, u sportovců po poranění kolenního kloubu nebo u osob s chronickými potížemi kolene nebo jako komplikace zánětu kolenního kloubu.

Příznaky Bakerovy cysty

Nejčastějším příznakem Bakerovy cysty je otok v podkolenní jamce a někdy může dojít také k otoku celého kolena. Mezi další časté projevy Bakerovy cysty patří bolest v okolí kolenního kloubu. Pokud je Bakerova cysta velká, projevuje se potížemi s ohnutím nohu v koleni a tlakem v podkolenní jamce, hlavně při vstávání. Stává se, že někteří lidé s Bakerovou cystou nemají žádné potíže a tedy žádné příznaky a často o svém onemocněníani neví. Bakerova cysta může být u těchto lidí odhalena při náhodném vyšetření nějakého problému s kolenem.

Diagnostika

V případě podezření na Bakerovu cystu, vám lékař provede nejdříve funkční a palpační vyšetření kolene. Často najde otok v podkolenní jamce. Někteří starší ortopedi vyšetřují tak, že otok prosvítí silným světlem, a pokud světlo projde otokem na druhou stranu, naznačuje to, že je naplněn tekutinou, což znamená, že je v koleni cysta. Nejdůležitější diagnostickou metodou je však ultrazvukové vyšetření. To dokáže Bakerovu cystu nejen zobrazit, ale také pomáhá vyloučit hlubokou žilní trombózu. Pokud si chce lékař ověřit, jestli nedošlo k poškození či natržení vazů nebo menisků, odešle vás na magnetickou rezonanci.

Léčba

Před samotnou léčbou Bakerovy cysty je zapotřebí zjistit a vyléčit základní příčinu vzniku cysty, což je onemocnění, které vznik Bakerovy cysty přivodilo.

Základní způsoby léčby Bakerovy cysty jsou tyto:

Punkce

Při tomto zákroku se Bakerova cysta napíchne tlustou dutou jehlou a odsaje se její obsah, což vám    přinese rychlou úlevu od bolesti a tlaku. Někdy je potřeba punkci zopakovat, protože se vyprázdněná cysta opět naplní a musí se znovu odsát. Tento zákrok se poměrně často provádí pod ultrazvukovou kontrolou.

Injekce kortikosteroidů

Lékař vám někdy po punkci vpíchne do postiženého místa kortikosteroidy, které zmírní projevy bolesti a zánětu, avšak nezabrání opětovnému vzniku nebo naplnění cysty.

Chirurgické odstranění cysty

V případě velkých cyst nebo cyst, které způsobují silnou bolest a které se nepodařilo vyléčit jinými metodami, přichází na řadu výkon chirurgickou cestou. Při tomto výkonu se používají miniinvazivní metody, což jsou artroskopické výkony někdy nazývané operace klíčovou dírkou, kdy se spojka mezi kolenním kloubem a Bakerovou cystou chirurgicky uzavře. Chirurgické řešení se často volí v případech, kdy se Bakerova cysta vytvořila jako komplikace natržení vazů nebo menisků (traumatické poškození kolenního kloubu). Cysta se zcela odstraní a současně se napraví přetržený vaz nebo meniskus.  

Komplikace Bakerovy cysty

Nejčastější komplikací Bakerovy cysty je její ruptura – prasknutí. Pokud k ní dojde, obsah cysty se vylije do okolí a začne utlačovat bércové svaly. To způsobí otok, zčervenání kůže a svědění. Příznaky ruptury Bakerovy cysty jsou velmi podobné jako příznaky hluboké žilní trombózy dolní končetiny, která však vzniká ucpáním žil krevní sraženinou na dolních končetinách. A protože hluboká žilní trombóza je velice závažné onemocnění, jehož komplikace jsou životu nebezpečné, musí být důkladně provedeno ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné žilní trombózu vyloučit.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování