Molusky

Molusky nebo také moluska je velmi nakažlivá kožní choroba. Je způsobena virem, který není nikterak škodlivý, avšak velmi nepříjemný. Onemocnění postihuje všechny věkové kategorie včetně malých dětí. U dětí je výskyt onemocnění častější, jelikož jejich imunitní systém není natolik vyzrálí, aby se proti onemocnění bránil.

molusky.jpg

Příznaky

pupínky

Týká se části těla

Diagnóza

Po akné jsou molusky nejčastějším kožním problémem. Nejčastějším zdrojem nákazy jsou veřejné toalety, sprchy, bazény, sauny atp. U dětí je to často nevhodnou hygienou v oblasti zadečku, genitálů a očních víček. U dospělých v reprodukčním věku je přenos nejčastější pohlavním stykem s infikovanou osobou.          

Příčiny vzniku onemocnění

Příčinou onemocnění je virus (zkráceně označován jako MCV), který se vyskytuje ve čtyřech typech (MCV-1, MCV-2, MCV-3, MCV-4). U dospělých se vyskytují převážně jen první dva typy a u dětí zbylé dva. Vzácností však není, pokud je tomu naopak.  

Rizikové faktory

  • přímý kontakt s nemocným jedincem (pouhý dotyk)
  • sexuální styk s nakaženou osobou
  • neočekávaný styk s infekcí (veřejná koupaliště, toalety, sprchy,…)

Příznaky

Nejnápadnějším projevem je:

  • malý pupínek podobný bradavici (jedná se o nezhoubný kožní nádor, nejedná se však o závažný útvar), má narůžovělou barvu, uprostřed každé z nich se nachází malý důlek, může jich být po těle velký, ale také sporadický výskyt, z pupínku lze vytlačit šedobílou tekutinu (která je vysoce infekční), nejčastější místa výskytu jsou: genitálie, podpaží, obličej a krk
  • svědění
  • ekzém kolem pupínku (u 10% nemocných)
  • zanícení pupínku

Diagnostika

Lze je rozpoznat již pouhým pohledem. Ale jelikož jsou snadno zaměnitelné s bradavicemi, je důležité provést odběr vzorku z příslušného pupínku. Vzorek je vyšetřen na daný virus a potvrzena nebo vyvrácena diagnóza.

Léčba

V některých případech se onemocnění vůbec neléčí a molusky se samy ztratí. Například, pokud se pupínků vyskytuje málo nebo pokus si jich daná osoba nevšimne. V některých zemích, převážně v USA, se molusky neléčí. V některých případech může neléčený stav přetrvávat 6-12 měsíců, a proto není dobré tak dlouho čekat, hlavně u malých dětí.

Z tohoto důvodu se dává přednost spíše drobným chirurgickým výkonům – laser, seškrábnutí (ostrou lžičkou), vyříznutí, použití tekutého dusíku nebo kryochirurgie (zmrazení pupínku extrémně nízkou teplotou a následné upadnutí). V dnešní době lze použít i mnoho mastí, krémů a olejů, kterým mnoho jedinců dává přednost před chirurgickým výkonem, jelikož je i taková léčba účinná.

Prevence

Vhodnou primární prevencí je posilovat imunitní systém, převážně dětem z rizikové skupiny (plavci, s vrozenou oslabenou imunitou). Dále je to vyvarování se jedinci s tímto onemocněním. Nepoužívání stejných ručníků, žínek, mýdel a dalších hygienických potřeb. Vhodné je nosit bavlněné prádlo, aby mohla pokožka dýchat. Kůže by měla být v suchu a čistotě (hlavně u malých dětí). U sexuálně aktivních osob je vhodná partnerská věrnost bez promiskuity.

Autor: Klára Šedová

Mohlo by vás také zajímat