Myalgie

Myalgie (z řečtiny mys "sval", álgos "bolest") je pojem, který označuje bolesti svalstva. Nejčastěji jde o benigní příznak, který doprovází obvyklá virová onemocnění nebo nadměrnou fyzickou aktivitu. Mohou se však projevovat i u závažných chorob, např. u malárie,  myastenii gravis nebo svalové dystrofie.

Myalgie

Co jsou myalgie

Myalgie je tedy odborný název pro bolesti svalů. Nejedná se o samotnou nemoc, ale o symptom mnoha onemocnění. Myalgie se velmi často vyskytují při různých infekcích. Typické bývají např. při nachlazení či infekci způsobené adenoviry, při pravé chřipce, po nakažení klíštětem, při leptospiróze, malárii, tetanu, středomořské horečce, nebo též při akutním onemocněním HIV.

Svalová bolest se může objevit také po nemoci a mimo to je bolest také typickým projevem revmatických onemocnění nebo vaskulitidy, což jsou tzv. autoimunitní choroby. Dokonce existuje i jedna autoimunitní nemoc, která je na myalgii založena. Jedná se o fibromyalgii, která patří do skupiny revmatických onemocnění. Zcela dominantním projevem jsou myalgie také u únavového syndromu, který též spadá do autoimunitních a revmatických chorob. Těžké stavy této nemoci jsou doprovázeny velkými bolestmi svalů.

Občas se stává, že za svalové bolesti může být mnohem banálnější důvod. Jde hlavně o přetažení, přepracování, přetížení nebo se může jednat i o trauma po nárazu. Jindy je však myalgie doprovázena onemocnění, jako je osteomalacie, hypotyreóza, hepatitida C, měknutí kostí, dětská obrna anebo lupus erythematodes. Kromě těchto nemocí bolí svaly lidi závislých na drogách, s rabdomyolýzou a se zděděnou genetickou poruchou svalů.

Projevy myalgie

Myalgie je tedy charakterizována bolestí, která postihuje nejčastěji končetiny, krk, oblast kolem páteře, kloubů, kyčlí, trupu a ramen. Nohy a stehna často trápí svalové křeče. Mezi ostatní příznaky tohoto onemocnění náleží modřiny, otoky, ztuhlost, zvýšená teplota a atrofie svalů.

Diagnostika

Podstatou stanovení diagnózy je vyšetření těla, sestavení anamnézy, provedení odběrů krve, a dále MRI, biopsie svalů nebo EMG.

Léčba myalgie

Léčba tohoto onemocnění se odvíjí od stanovené diagnózy. Každou příčinu lze řešit. Například svalová bolest z přetížení se léčí hlavně klidem. Na tyto nezávažné a mírné bolesti můžete užívat např. ibuprofen, arnikovou mast, termofor, stažení končetin, ledování a poté rehabilitaci. Lékař vám ještě může naordinovat myorelaxancia nebo glukokortikoidy. Proti myalgiím působí taktéž zelený čaj, šťáva z červené řepy, zázvor a arginin.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování