Vbočený palec
Vbočený palec neboli Hallux Valgus vzniká deformitou prstů na noze – dislokace a sesunutí šlachy a kůstek a rotace palce. Vbočený palec nejenom nehezky vypadá, ale hlavně své nositele velmi omezuje v pohybu. Vbočený palec je nepříjemné onemocnění, které během roku mění intenzitu bolesti a během let se může změnit v peklo.
Latinsky: Hallux valgus interphalangeus
Další názvy: vychýlený palec, Hallux valgus
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Nejtěžší pro nemocné, které trápí vbočený palec, je zimní období, kdy se nemohou volně pohybovat v kozačkách, protože je palec velmi bolí. Dříve byla jediná možnost na léčbu chirurgické odstranění, bohužel tato léčba nebyla zcela bez rizik a také se vbočený palec často vracel. Nyní je mnohem lepší nejprve vbočený palec léčit pomocí pásek, masáží a cvičením a chirurgickou léčbu mít až na posledním místě.
Příznaky vbočeného palce
Není zcela jasné proč Hallux vzniká, hrají zde svou roli dědičné aspekty, postavení těla, nevhodné boty (ploché nohy, vysoké podpatky) či vrozené onemocnění šlach, kostí a svalů. V časném stádiu se dostavuje bolest při chůzi a v uzavřené obuvi, otok a zduření kloubu, palec se pomalu začíná vychylovat a posouvá se směrem ke druhému prstu. V pokročilém stádiu se všechny tyto příznaky prohlubují a vzniká poškození šlach, svalů a kůstek.
Diagnostika
Včasná diagnostika je základem, provádí se RTG nohy, kde se zjistí jak velké je poškození.
Jak léčit vbočený palec
Mezi nejlepší a nejúčinnější léčbu patří změna celkového postavení těla, nošení ortopedické obuvi a dalších různých pomůcek vyrobených přímo pro vbočený palec. Dále se doporučují masáže, cvičení a nyní velmi oblíbený kineziotaping. Chirurgická léčba nemusí být vždy účinná a je potřeba zjistit, zda je operace vůbec možná. U případů, kdy je přítomna i artróza nebo není poškození tak velké, není operace doporučována a hledají se jiné alternativní léčby. Samozřejmostí jsou nesteroidní antirevmatika, analgetika a vitamíny.
Autor: Lucie Kliková, DiS.