Zánět dásně

Zánět dásně (gingivitida) je velice nepříjemné onemocnění, které dokáže potrápit nejednoho člověka. Vzniká kvůli nedostatečné hygieně ústní dutiny a špatné životosprávě. Jedná se o bakteriální infekci, kdy se přemnoží plak na zubech a dostane se do dásní, kde vznikne zánět.

Zánět dásně

Latinsky: gingivitis

Další názvy: onemocnění dásní, gingivitida, parodontitida, parodontóza, paradentóza, atrofie parodontu, onemocnění dásní a přilehlých struktur, periodentitida

Příznaky

bolest kývání zubů

Týká se části těla

Vyšetření a zákroky

Diagnóza

 

Bakterie vylučují toxické látky, které tvoří podráždění dásně a vzniká otok a bolestivost. Akutní zánět může v případě špatné léčby degradovat a změnit se na chronický zánět závěsného aparátu, který drží zuby v dásni. Toto onemocnění se nazývá paradontóza.

Prevence

Jedinou účinnou prevencí, jak nedostat zánět dásně, je pravidelné čištění zubů nejenom klasickým kartáčkem, ale také mezizubním kartáčkem a také ústní vodou. Omezit kouření, pití kávy, stres, ale také vhodně léčit cukrovku. Platí jedno zásadní pravidlo, jestliže vám nekrvácí dásně nemáte žádné problémy se zánětem a naopak.

Příznaky zánětu dásní

Mezi příznaky zánětu dásní patří krvácivost. Je to prvním varovným signálem, že se ve vaší dutině ústní něco děje. Dásně jsou zarudlé, oteklé a při čištění zubů také bolestivé. Zubní lékař zkouší jednotlivé krvácivé procesy a po zkontrolování všech zubů vám řekne, jaký stupeň zánětu dásní vás postihl a jak jej léčit.

Léčba zánětu dásní

Lékař vám předvede, jak si správně čistit zuby. Určitě s hygienou nepřestávejte, krvácení se nezlepší, když si nebudete čistit zuby, naopak. Musíte bolest i krvácení překonat a opravdu kvalitně si čistit a masírovat dásně i zuby. Přes počáteční krvácení, byste měli za několik týdnů vidět rozdíl a pokud se úplně zbavíte zánětu, měla by vám dáseň přestat krvácet. Jestliže máte velký zánět, můžete dostat antibiotika, která se lokálně aplikují na postižené dásně.

Každých 6 měsíců navštěvujte svého zubního lékaře a alespoň dvakrát denně si čistěte zuby, důkladně několik minut i s masírováním dásní. Uvidíte, že i zánět dásní se vám zlepší a přestanete krvácet. Vyhnete se poté komplikacím jako je vypadávání zubů.

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování