Příznaky alergie

Alergie hýbou světem, v současné době není žádného člověka v České republice, který by se někdy nesetkal se slovem alergie, neměl ji sám či ji neměl někdo z jeho blízkého okolí. Hovoří se o tom, že každý třetí člověk je v ČR na něco alergický. Oficiální zdroje hovoří o 30 % alergiků. V Evropě je toto číslo ještě mnohem vyšší.

Alergie

Příznaky alergie

  • Vyrážka, která svědí a pálí,
  • rýma, která je vodnatá a zmizí jestliže odejdete od zdroje alergie,
  • otok, který se objevuje v oblasti jenž se dotkal alergenu,
  • zarudnutí a pálení očí,
  • dušnost a dechová nedostatečnost.
 

Jaké jsou příznaky alergií?

Je úplně jedno, zda jste alergičtí od narození, nebo se vám příznaky alergie projeví až v dospělosti. Alergie, tedy přecitlivělost imunitního systému se postupem času vyvíjí a příznaky alergie se mohou zhoršovat. Nejčastější jsou alergie na pyly, zvířata, potraviny a prach.

Příznaky alergie se mohou u jednotlivých alergenů lišit a nemusí se objevit pokaždé. Mohou mít také jinou intenzitu a časový interval. U velmi citlivých jedinců se mohou příznaky alergie rozvinout i v tzv. anafylaktický šok, který je život ohrožující a je zapotřebí okamžitě volat záchranou službu.

Jestliže je jeden z vašich rodičů alergický, máte 40% šanci, že budete také alergičtí. Pokud mají příznaky alergie oba rodiče, riziko se zvyšuje až na 60 %.

Vyšetření a léčba

Zjistíte-li, že vám nějaká věc nedělá dobře a objevují se výše zmíněné příznaky alergie, je načase navštívit specialistu, tedy alergologa. Ten vám provede krevní vyšetření na citlivost IgE protilátek. Dále alergolog provede kožní test (tzv. „prick test“) při kterém vám na předloktí aplikuje nejčastější alergeny. Po nějakém čase zjistí, na co přesně máte alergii a v jaké míře.

Příznaky alergie se mohou léčit lokálně nebo celkově podáváním speciálních léků zvaných antihistaminika. Dále jsou to lokální mastičky, kapky či spreje do nosu.

Lékař vám také doporučí volně prodejné léky, které seženete v každé lékárně. Jeden z nejvyhledávanějších léků, který vám dokáže pomoci od nepříjemné alergické reakce, se nazývá Analergin či Analergin NEO. Dopomůže vám k bezproblémovému přežití pylové sezóny. Vyzkoušejte ho, třeba vám dokáže pomoci i od některých speciálních alergických projevů.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování