Bolest ucha
Bolest ucha je definovaná jako subjektivní pocit, který popisuje pacient a lokalizuje ho do okolí ucha.
Nemoci s tímto příznakem
Nejčastěji se jedná o infekční záležitost týkající se vnějšího a středního ucha.
Bolesti uší můžeme dělit na orogenní a neotogenní – nemá původ v uchu.
Bolesti mající původ v uchu bývají spíše ostré, dobře lokalizované do zvukovodu nebo jeho okolí. Mohou být provázena výtokem z ucha. Je možné ji snadno potvrdit vyšetřením zvukovodu a bubínku.
Neotogenní bolesti ucha jsou spíše tupé, méně ohraničené, často jsou společně s nimi přítomné i bolesti v jiné části hlavy či krku. Tyto bolesti mohou mít např. nervový původ při podráždění krčních a hlavových nervů např. při herpetických infekcích.
Původ otogenní bolesti ucha
Ušní infekce
Do této kategorie spadá zánět boltce a zánět zvukovodu.
U těchto zmíněných může být důvodcem zánětu i aknózní vřídek. Dále pak mohou zánět vyvolat uzávěry zvukovodu z ušního mazu…, ale take zanesení nečistoty do zvukovodu např. při letním koupání. Kůže boltce a zvukovodu může být zarudlá, zduřelá, citlivá na dotek, tlak aj.
Nejčastějšími záněty jsou pak záněty středního ucha akutní i chronické, kdy dochází k hromadění tekuniny či hnisu v dutině středního ucha. Tlakem ve středouší se vyklenuje bubínek a může dojít i k jeho prasknutí a vylití obsahu do zvukovodu.
Zde je třeba dát pozor na možné komplikace v podobě meningitidy, mozkového abscesu, zánětem vnitřního ucha, zánětem okolních kostních struktur.
Zánět středouší je často spojen s jinou infekcí např. respirační a provázejí ho celkové příznaky jako např. teploty. Děti jsou postiženy zánětem středního ucha postiženi častěji než dospělí.
Poranění ucha
- Poranění ušního boltce.
- Zaklínění cizího tělesa ve zvukovodu.
- Dále může být ucho traumatizováno tlakem – tlakovou vlnou či nadměrným hlukem.
- Protržení bubínku.
- Zlomenina kosti spánkové.
- Popáleniny či omrzlina boltce.
Nádory
Jedná se o nádory vycházející nebo prorůstající do některé části ucha.
Neotogenní bolest ucha
Bolest pocházející z dýchacích cest, polykcích cest a z měkkých krčních tkání.
Do ucha se mohou přenášet bolesti
Odontogenní tj. související se zuby
Růst zubů, záněty zubů a dásní, stavy po vytržení zubu, zlomeniny čelisti, vykloubení dolní čelisti aj.
Bolesti mající původ v krku
Záněty krčních lymfatických uzlin, záněty slinných žláz, poranění krční páteře…
Zánětlivá onemocnění dýchacích a polykacích cest
Faryngitida, zánět krčních mandlí, abscesy, nádory v krku, přítomnost cizího tělesa, rýmy, záněty vedlejších nosních dutin.
Další původ ušních bolestí může být v neurologických problémech, kdy jsou postiženy hlavové nervy, zvláště pak inervující ucho.
Řešení ušních bolestí
Je vždy důležité odhalit příčinu bolesti ucha. Odborník na tuto problematiku je otorinolaryngolog, který provede vyšetření ucha- otoskopii i vyšetření sluchu. Musí se vyloučit mimoušní příčiny, jejichž řešení pak patří do rukou jiného specializovaného odborníka.
Dle příčiny se volí nejlepší léčba. V případě zánětu středouší se jedná o výplachy zvukovodu, podávání antibiotik, popřípadě se provádí paracentéza – proděravění bubínku.
U poškození vnějšího ucha se opět volí promývání a výplachy, lokální antibiotické masti či kapky s kortikoidy.