Jizvy

Jizvou se rozumí oblast, která vzniká při hojení kožních ran. Zabránit vzniku kožní rány lze pomocí ochranných pomůcek nebo zvýšené opatrnosti, ale ani to vám někdy nemusí pomoct. Ovšem zabránit vzniku jizvy po takové zranění je nemožné. Ale jsou způsoby, jak urychlit a usnadnit její hojení, aby byla samotná jizva co nejméně patrná. Jizva se nedá nikdy dokonale odstranit, ale dá se učinit kosmeticky méně viditelnou.

Jizvy po operaci

Ke snížení rizika nežádoucího hojení a k zajištění vyzrávání jizvy je nutné dodržet několik pravidel. Jizvy je vhodné promazávat jakýmkoli mastným krémem, aby nedocházelo k vysychání jejich povrchu. Pokud se zdržujete na slunci, chraňte je krémem s ochranným faktorem. Dalšími vhodnými postupy jsou tlakové masáže a nanášení silikonových gelů. Chirurgické řešení nechejte jako poslední možnost.

Tlakové masáže se provádí tak, že prsty působíte tlak na zdravou pokožku u okraje jizvy maximálně 30 sekund. Tento proces je vhodné opakovat 3x denně po 10 minutách. Takto promasírujte celý okraj jizvy, nepřejíždějte po samotné jizvě. Výsledek se dostaví do 1 až 2 měsíců. Tato technika zabraňuje nesprávnému hojení a tvorbě deformovaných jizev.

pletení a háčkování