Nachlazení v těhotenství

Těhotenství je specifické období v životě ženy, během kterého dochází k množství změn v jejím organismu. Začali jste kýchat, dostali jste dokonce horečku a trápí vás kašel? Nemusíte se bát, většina těchto "obyčejných" onemocnění nemá na vaše těhotenství žádný významný vliv. I když nemůžete užívat všechny léky jako doposud, řešení se najde vždy.

Nachlazení v těhotenství

Kašel v těhotenství

Samotný kašel nemá na plod vliv, ale pokud přetrvává příliš dlouho, může organismus ženy celkově vyčerpat. Jde o obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty a vzniká podrážděním citlivých míst v hrtanu, průduškách a průdušnici.

Při prudkém výdechu se zvyšuje tlak v plicích, čímž se vypuzuje nežádoucí cizí těleso ven. Kašel může být suchý dráždivý nebo vlhký s vykašláváním hlenu. Podle typu kašle se rozdělují léky na antitusika, které tlumí kašel, a expektorancia, která rozpouštějí hlen a usnadňují jeho vykašlávání z dýchacích cest.

Nadměrné tlumení kašle je však nežádoucí, protože infikovaný hlen by se mohl hromadit v dýchacích cestách.

Bylinné směsi a čaje z jitrocele, mateřídoušky či lípy lze užívat pouze po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem, protože ne všechny směsi jsou v těhotenství vhodné.

Rýma v těhotenství

Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud ho způsobují viry, neexistuje proti ní účinný lék. Komplikací rýmy bývá zánět vedlejších nosních dutin či středního ucha. V těchto případech je na místě léčba antibiotiky.

Užíváním nosních sprejů by se měla žena v těhotenství vyvarovat. Pokud ale má natolik ucpaný nos, že nemůže několik dní dýchat, může na rýmu použít nosní sprej s mořskou solí.

Zvýšená teplota v těhotenství

Zvýšená teplota představuje obrannou imunitní reakci organismu při infekci. Teplota vyšší než 38 ° C může být pro plod nebezpečná zvláště v prvním trimestri. Rozhodně by se v těhotenství mělo každé zvýšení teploty léčit, prtože dlouhodobě zvýšená teplota může být pro plod nebezpečná.

Prevence

Nejdůležitější je jako vždy prevence - pokud je to možné, snažte se vyhýbat místům a situacím, kde hrozí nákaza. Pokud je kolegyně v práci nemocná a chodí s chřipkou do práce, vy zůstaňte doma. Nejrizikovější je přitom první trimestr, během kterého se vytvářejí základy všech orgánů. Plod je sice chráněn placentou, ale ani ta není stoprocentně nepropustná.

pletení a háčkování