Lupy

Lupy, nebo také sebereická dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže. Většinou postihuje lidi, kteří mají mastnější pokožku nebo trpí onemocněním, týkající se právě mazových žláz. Lupy jsou vlastně naše odumřelá kůže, která by se za normálních podmínek odlupovala po miniaturních okem neviditelných částech, avšak vlivem tužšího kožního mazu dochází k jejich spojení do podoby sněhových vloček, které jsou zvláště na tmavém oblečení velmi patrné.

Lupy

Další názvy: Seboroická dermatitida, seborhoická dermatitida, seborea

Nemoci s tímto příznakem

Příznaky

Týká se části těla

Diagnóza

Příčiny tvorby lupů

Zvýšená produkce kožního mazu může být důsledkem genetické predispozice, hormonálních vlivů nebo dlouhodobého stresu. Samotnou hormonální stálost může narušit těhotenství, menstruace, užívání antikoncepce nebo řady nemocí. Na samotné pokožce žije několik druhů kvasinek a roztočů, kteří jsou její běžnou součástí. Ovšem někteří s nich se za zvýšené produkce mazu mohou přemnožit a kůži tak dráždit.

Kožní vrstva se běžně obměňuje ve čtyřdenním cyklu, bohužel pokud je pokožka hodně mastná, tento interval se zkracuje. To má za následek skoro nepřetržitou obnovu lupů. V praxi to znamená, že jdete do práce, oprášíte si lupy z ramen, přijdete do práce a můžete je oprašovat zase.

Lupy nejsou nemocí, jedná se pouze o společenský problém, který se vyskytne poprvé většinou v pubertě. V dospělosti jím častěji trpí ženy z důvodů větších hormonálních výkyvů. Svou roli hraje i délka vlasů, protože u mužů s pleší se lupy vyskytují zřídkakdy.

Jak se zbavit lupů

Než půjdete v lékaři, zkuste lupy vymítit doma. V lékárně či drogerii se poohlédněte po šamponu na lupy. Vhodné jsou také různé roztoky, které se většinou aplikují po umytí a usušení vlasů. Velkým obloukem se vyhněte promašťovacím zábalům. Přípravky k těmto procedurám jsou bohaté na tuky a oleje (hlavně olivový olej), které napomáhají kožním mikroorganismům k množení.

Pokud se vám nepodaří lupy zvládnout nebo dojde ke zhoršení stavu kožními záněty a svědícími červenými plochami, navštivte lékaře.

pletení a háčkování