Vitamíny na vlasy

Nadměrné vypadávání vlasů je problémem týkajícím se jak žen, tak i mužů. V obou případech způsobuje potíže, které jsou ovlivněny vaším celkovým zdravím a navíc dochází i ke ztrátě sebevědomí. V těchto případech je třeba řešit tento problém hned, jak se objeví.

vitamíny na vlasy

Vlasy jsou totiž důležitou součástí našeho zevnějšku. Někdo pečuje o vlasy více, někdo zase méně, ale určitě nikdo z nás není rád, když má své vlasy ve špatném stavu, který se projevuje jejich lámáním, třepením, řídnutím, ztrátou barvy nebo vypadáváním.

Stav vlasů také vypovídá i o našem zdravotním vnitřním stavu, jak fyzickém, tak i psychickém. Celkově se tedy dá říci, že jestliže nejsme zcela zdraví, tak takové nemohou být ani naše vlasy. 

Kvalita a vzhled vlasů hodně záleží hlavně na jejich výživě, a jestliže nechcete, aby vám vypadávaly až moc a aby byly zdravé a silné, musíte vědět, jaké látky je jim nutné dodávat.  

Důležité vitamíny pro vlasy

První věcí, kterou byste měli udělat je zaměření se na kvalitu vašeho jídelníčku, který by měl obsahovat dostatek vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Mezi nejdůležitější vitamíny řadíme:

Vitamín A

Vitamín A pozitivně ovlivňuje buněčný růst a současně podporuje vznik ideálního množství kožního mazu, jež funguje jako ochrana a zvlhčovač. Nedostatek vitamínu A je spojován právě s dlouhodobým vypadáváním vlasů. Je však nutné jeho příjem nepřehánět, protože dávka vyšší nad doporučený příjem může způsobit vážnou otravu. 

Vitamín A můžete najít v mléce, jogurtech a ve vejcích.

Vitamíny skupiny B

Vlasům velmi prospívají také vitamíny skupiny B, ze kterých je neznámější biotin. Pokud máme biotinu jen málo, může se to projevit horší kvalitou kůže, nehtů a nadměrným vypadáváním vlasů.

Vitamíny skupiny B jsou:

  • Vitamín B1 (thiamin)
  • Vitamín B2 (riboflavin)
  • Vitamín B3 (niacin)
  • Vitamín B5 (kyselina pantothenová)
  • Vitamín B6
  • Vitamín B7 (biotin)
  • Vitamín B9 (kyselina listová)
  • Vitamín B12

Každý z těchto vitamínů funguje trochu jinak, ale všechny mají společné to, že dodávají energii k růstu buněk, jsou velmi důležité pro metabolismus a přispívají k normální funkci krvinek. Tím pádem zlepšují cirkulaci krve a distribuci potřebných živin k vlasovým cibulkám, čímž urychlují jejich tvorbu.

Živiny pro zdravé vlasy

Aby byly vlasy zdravé, potřebují dostávat i živiny, minerální látky a stopové prvky, mezi které patří následující:

Bílkoviny

Bílkoviny neboli tzv. proteiny, jsou nejdůležitější látkou pro náš organismus, tedy i pro naše vlasy. Tyto látky podporují stavbu a ochranu vlasů, které jsou tak silnější, celkově zdravější a rostou rychleji. Nejvíce se bílkoviny nacházejí v bílém mase, rybách sójových produktech, luštěninách a ořechách.

Železo

Tato látka zajišťuje správnou činnost buněk a tkání celého těla, a proto velmi ovlivňuje i správný růst vlasů. Železo je obsaženo hlavně v bílém a červeném mase, čočce, špenátu a kapustě. Pro ještě lepší příjem železa je doporučována konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C, který zlepšuje jeho absorpci (vstřebávání) do organismu.

Jód

Tento minerál pozitivně působí na správnou funkci štítné žlázy, důležitou pro zdraví našeho těla a vlasů. Má také vliv na buňky vlasových folikulů zajišťujících správný růst vlasů. Jód lze najít zejména ve vejcích, rybách a mořských plodech.

Síra

Síra dodává živiny jak našim vlasům, tak i nehtům. Díky ní jsou vlasy odolnější, silnější a méně vypadávají. Tento prvek přispívá i k dobrému trávení vitamínů B. Nachází se v různé zelenině, jako je např. červená paprika, brokolice, zelí či růžičková kapusta, dále pak ji obsahují ryby, brambory, hovězí, vepřové a drůbeží maso, vejce nebo ořechy.

Zinek

Zinek podporuje vylučování kožního mazu, čímž je pokožka hlavy hydratována a současně zbavována lupů. Zinek je také důležitým prvkem pro růst vlasů, protože ovlivňuje vlasové folikuly. Obsažený je např.ve fazolích, ústřicích, dýních a ve větším množství i v mandlích nebo kešu ořeších.

Omega 3 mastné kyseliny

Tento druh kyselin obsahuje např. máslo nebo rostlinné oleje. Podporují zdravý růst vlasů a dodávají jim lesk.

Bylinky proti padání vlasů

Již naši předkové si často vyráběli různé přípravky z bylinek a léčivých rostlin, jejichž použitím si vlasy oplachovali. Takovéto oplachy měly podpořit snadné rozčesávání, lesk a sílu vlasů. V dnešní době jsou bylinky běžně přidávány také do přípravků proti vypadávání vlasů, ať už se jedná o doplňky stravy nebo kosmetiku.

Mezi dvě nejznámější bylinky proti vypadávání vlasů patří:

Přeslička rolní

Značnou popularitu v oblasti péče o vlasy získala přeslička rolní. Jedná se o rostlinu blahodárně působící na normální stav vlasové pokožky a dokáže i zabraňovat nadměrnému padání vlasů. Měli by ji vyhledat jedinci, kteří chtějí něco dobrého na podporu růstu nových vlasů.

Kopřiva dvoudomá

Královnou všech bylinek je ale zcela obyčejná kopřiva dvoudomá. Tvrdí se o ní, že pozitivně působí na metabolismus, účinkuje protizánětlivě a proti chudokrevnosti a urychluje hojení ran. Ženy v ní získaly oblibu kvůli jejím údajným příznivým účinkům na ženské pohlavní orgány, na podpoře laktace a také na podpoře krásy a zdraví vlasů. 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování