Plísně

Jako plísně označujeme jisté druhy organismů, které věda řadí do skupiny hub. V přírodě nebo farmaceutickém a chemickém průmyslu to mohou být výborní pomocníci, ale když se usídlí na člověku, tak to většinou není známka ničeho dobrého.

Plísně na nohou

Nemoci s tímto příznakem

Příznaky

Týká se části těla

Je mnoho druhů plísní a každé jsou jistými vlastnostmi specifické, ale obecně můžeme říct, že se plísně vyskytují v tmavých prostorách s vysokou vlhkostí. Těmto podmínkám jsou vhodná zvrásněná místa kůže například meziprstí, podpaží nebo za ušima. Častými místy výskytu jsou také porosty vousů a chlupů (hlava, rozkrok, tvář,…).

Takovou plíseň můžete chytit ze špatných nebo nedostačujících hygienických návyků. Zvláště v letních měsících pečujte o svou pokožku kvůli zvýšené vlhkosti a pocení. Ovšem někdy vás ani přehnaná hygiena nezachrání. Plísňové choroby (především mykózy a jiné) se poměrně lehce přenáší. Stačí použít hřebínek, ručník, obuv nebo rukavici po někom již nakaženém.

Příznaky plísně

Prvním příznakem by pro vás mělo být nezvyklé svědění postiženého místa. To se může za několik dní barevně odlišovat. Často zbělá nebo zčervená. Může s sebou nést charakteristický mrtvolný zápach. Někdy se vytvoří strup vlhké kůže. Některé formy plísní se mohou zaměřit na nehet a jeho následnou degradaci, pokud byste tuto nemoc dále přehlíželi.

Léčba plísní

Při zjištění takového parazita hned nemusíte spěchat k lékaři. Poohlédněte se po volně dostupných přípravcích v lékárně nebo na Internetu. Můžete použít mastičky s bylinnými výtažky proti plísním. Někomu vyhovují obklady s dezinfekčními účinky nebo roztoky téhož typu. Často zaberou hypermanganové koupele, které likvidují nepříjemný zápach. Velmi oblíbené jsou dezinfekční spreje. Jsou malé, nenápadné a při aplikaci se vyhnete kontaktu s postiženým místem. Riziko nákazy plísní zvýšíte mechanickým poraněních kůže.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování