Šestinedělí

Gratulujeme, narodilo se vám krásné miminko, které potřebuje 24 hodin vaši péči. Je na vás zcela odkázané a vy se v následujících týdnech budete učit pečovat o něj a komunikovat s ním.

dítě v šestinedělí

Šestinedělí je jedno z nejtěžších období, které žena prožívá. Skloubit všechny praktické, emoční a fyzické aspekty je velmi náročné. Proto se nebojte v první řadě zapojit tatínka a poté celou rodinu. Záleží na vás jak své šestinedělí prožijete. Dávno jsou pryč doby, kdy nemohla šestinedělka opustit postel, ovšem pokud chcete, klidně v ní buďte celý den. Záleží jen na vašem pohodlí.

Co se děje s tělem v šestinedělí

Za šest týdnů se ženské tělo vrací zpátky do starých kolejí. Je to velmi náročný proces, který na sebe postupně navazuje a dokáže bez poskvrny vrátit tělo do původního stavu.

  • Děloha – během těhotenství se děloha zvětší z hmotnosti 50-60g na cca 1 kg a z objemu cca 2-3 ml na 5000 ml. Je to jediný sval, který se v lidském těle za tak krátkou dobu dokáže zvětšit. Po šestinedělí se velikost vrátí do původních hodnot. Při kojení se děloha stahuje, proto můžete první dny po porodu cítit lehčí, ale i silnější stahy, hlavně v době kdy kojíte.

  • Děložní čípek – během porodu zaniká děložní hrdlo neboli čípek. Po klasickém porodu se již nikdy zcela neuzavře a vždy zůstává mírně otevřen na špičku prstu.

  • Pochva – protože musí miminko projít jinak úzkou pochvou, i ta se během porodu velmi roztáhne a musí se vrátit zpět. Někdy se tak nestane a je potřeba speciálních pomůcek nebo dokonce lékařského zákroku. I po několika dětech se nemusíte bát, že byste měla pochvu roztaženou, elastické vlastnosti ženských pohlavních orgánů jsou dokonalé. Chce to jen čas a péči.

  • Zevní pohlavní orgány a hráz – poranění hráze je jeden z největších strašáků rodících žen. Lékaři dokáží předcházet poraněním, které by vedly k roztržení a následné inkontinenci. Raději správně nastřihnout než roztržení v místě, které se poté musí složitě zašívat a hojit. Nastřižení většinou ani nepocítíte, šití po porodu již většinou ano, i když jsou i takové ženy, které to měly naopak. Opět zde platí ten fakt, že po šestinedělí si budete moct normálně sednou a vše bude zahojeno.

  • Prsa – ty se mohou několik týdnů či dnů před porodem připravovat na kojení. Můžete cítit brnění, pnutí nebo dokonce sekreci mleziva. Pokud budete kojit dlouho, mohou se vám prsa tzv. nalívat po celou dobu kojení. Po nějaké době si zvyknete, nepříjemný pocit se změní na radost z toho, že mléka máte stále dost. Jakékoliv nepříjemnosti během kojení okamžitě řešte. Kojení nebolí, to si pamatujte, bolest znamená špatné přisátí a nemožnost kojení. Bradavky mohou být ze začátku citlivé, ale nikdy by vás kojení nemělo vyloženě bolet.

  • Břicho – nepříjemné strie promazávejte a postupně začínejte s posilováním, nejprve šikmých břišních svalů a poté klasickými sedy-lehy.

Co se děje s psychikou

Psychika zažívá asi největší změnu, kterou může žena postřehnout. Záplava hormonů dělá své, a proto je žena velmi křehká, ale zároveň silná a připravená starat se o dítě. Může být plačtivá, úzkostná, usměvavá, hysterická a tyto nálady se mohou měnit jako na kolotoči. Všechno je nové a i když už máte za sebou několik porodů, vždy budete muset řešit nějakou novou úlohu, protože každé dítě je originál. Pokud se vy cítíte v pohodě, bude se i vaše miminko cítit jisté a v bezpečí. Proto si nelámejte hlavu s tím, zda máte uklizeno a stíháte všechny kroužky a návštěvy. V šestinedělí byste měly vypnout a vnímat jen nového člena rodiny.

Rozdíl šestinedělí po císaři a klasickém porodu?

I když by se to na první nemuselo zdát, rozdíl je velký. Po císařském řezu je na místě péče o jizvu a nepřetěžování břicha. Po klasickém porodu je důležitá hygiena a důraz na posilování pánevního dna správnými cviky.

Krvácení po císařském řezu není tak masivní jako při klasickém porodu, ale i tak je zapotřebí pravidelná výměna hygienických vložek.

Porod více dětí

Většinou nemá porod více dětí významnější podíl na rekonvalescenci. Samozřejmě pokud nemáme na mysli dvakrát více zodpovědnosti, starostí, ale i radostí.

Praktické rady a tipy

Očistky jsou vysoce infekční materiál a je potřeba důsledně dbát na hygienu. Mějte na paměti, že hlavně při kojení se krvácení zvětšuje, proto si před každým kojením dejte větší vrstvu vysoce prodyšných hygienických vložek.

Odsávačka či stimulace bradavek rukou je velice důležitá činnost pro podporu kojení. Užívejte různé čaje a mléčné koktejly pro kojící matky, s používáním homeopatik a bylinek opatrně.

I po císaři ovšem můžete začít v pohodě kojit. Je zapotřebí nevzdat se a přikládat miminko klidně každou hodinu. Tvorba mateřského mléka je závislá na poptávce, proto dbejte na pravidelné přikládání či odsávání. Nebojte se mezi kojení stimulovat bradavky masáží a nahříváním.

Jestliže objevíte na bradavkách bílé flíčky, mohou vypadat jako puchýřky, hned použijte genciánovou violeť a vytřete s ní i pusinku dítěti, pokud se do dvou až tří dní stav nezlepší, začněte používat antimykotikum. Antimykotikum a bepanthen na trhlinky ovšem vždy pečlivě umyjte.

Nezapomínejte na posilování pánevního dna, tyto cviky můžete začít pravidelně cvičit již v porodnici. V některých porodnicích chodí specializovaná sestra, která vám cviky vysvětlí a předvede.

Ani v šestinedělí vás nemine návštěva různých institucí

  • Pediatr – do tří dnů od propuštění z porodnice byste měly navštívit pediatra. Můžete už z porodnice zatelefonovat a objednat si termín. Kromě dítěte nemusíte nic nosit, porodnice papíry pošle a další dokumenty dostanete od pediatra. Po celou dobu šestinedělí máte u pediatra přednost. Když přijdete mimo objednaný čas, měl by vás pediatr přednostně vyšetřit. Nebojte se využít rad zkušeného doktora.

  • Matrika – většinou zařizuje otec, je potřeba dojít na matriku pro rodný list dítěte. S tímto dokumentem poté můžete zajít na další instituce, které zde píšeme a zařídit další náležitosti.

  • Pojišťovna – stačí písemně, telefonicky, emailem nebo přes webový portál nahlásit údaje nově narozeného dítěte u pojišťovny, kterou máte vy.

  • Mzdová účtárna – zašlete kopii rodného listu dítěte účetní svého zaměstnavatele.

  • Trvalý pobyt a odpady – zavolejte na příslušný městský úřad pro přihlášení trvalého pobytu a odpadů. V některých městech se za první rok odpady neplatí, někde zaplatíte poměrnou část. Pokud bydlíte v podnájmu, nahlaste majiteli bytu dalšího člena.

  • Správa sociálního zabezpečení – kopii rodného listu odevzdejte na OSSZ, zde také můžete požádat o porodné.

V závěru bychom vám chtěli napsat, abyste se v šestinedělí staly sobecké a myslely jen na sebe a své dítě. Hodně jezte, kojte a odpočívejte. Užívejte si první dny s miminkem čas plyne jak voda.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování