Bandáž žaludku

Tento operační výkon se provádí v celkové anestezii a jedná se o tzv. podvázání žaludku, kdy je potrava shromažďována v malém horním vaku a poté po částech putuje do celého žaludku a do tenkého střeva již normálně. Pacient má pocit plného břicha už při konzumaci velmi malého množství jídla. Hlavní indikace k operačnímu výkonu je obezita.

Bandáž žaludku

Související nemoci

Příznaky

Týká se části těla

Při bandáži se v současné době používá silikonový kroužek, který se může po čase v pohodě regulovat a opět se zaškrcení upevnit, protože i zaškrcený horní díl žaludku se může po čase roztáhnout. Dříve bylo zaškrcení provedeno tkaninou, se kterou se už nemohlo následně hýbat. Navíc je kroužek spojen s balonkem, kterým se dá zaškrcení velice dobře posouvat. Míra zaškrcení závisí na velikosti balonku.

Proč je bandáž žaludku tak populární?

Úbytkem váhy o 30 kg dokážete snížit riziko vzniku DM II. Typu až 14krát. Dochází ke snížení hypertenze, k úpravě hladiny cukru v krvi, snižuje se bolestivost kloubů, zvyšuje se fyzická aktivita a odolnost, snižuje se srdeční onemocnění a zlepšuje se dýchání. Člověk většinou hubne 2 – 10 kg za měsíc, ale celkový váhový úbytek je za dva roky mnohem větší než s normální dietou, pohybuje se kolem 30 – 40 kg.

Příprava na operaci a pooperační období

Proto aby vám byla bandáž žaludku provedena, potřebujete mít vyšší BMI než 35 – 40. Bandáž žaludku se většinou provádí u pacientů mladších 65 let, kteří nemají problém se srdcem. Lékař si vás pozve do ordinace a pokud shledá, že jste vhodný pacient, budete podrobeni vyšetření jako u klasické operace (EKG, odběr krve, fyziologické vyšetření, UZ břicha). Den před zákrokem budete hospitalizováni v nemocnici a budou vám ještě dodělány nějaké testy.

Strava po zákroku je rozdělena do několika etap. Začínáte jen tekutou stravou, přecházíte do kašovité. Po zhruba měsíci můžete jíst normální stravu s ohledem na dietní doporučení, které vám lékař nebo dietoložka řekne. Důležité je také jíst každé 3 hodiny a vypít alespoň 1,5 litru vody denně. To, že několik dní po výkonu nepůjdete na stolici je normální. Rehabilitace je zahájena hned druhý den po operaci.

V případě potřeby lze žaludek vrátit do původního stavu bez dalšího omezení.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování