Chlamydie

Chlamydie (Chlamydiae) patří mezi nejčastěji se vyskytující pohlavní nemoci. Jsou to nepohyblivé bakterie, které parazitují uvnitř eukaryotických buněk. Jejich příznaky jsou v začátcích těžko zjistitelné, většina nakažených žen a mužů netuší o jejich přítomnosti v těle. Léčbu byste v žádném případě neměli podceňovat, jelikož chronické opakování infekce vede k mnoha zdravotním komplikacím.

Chlamydie - pohlavní nemoci

Latinsky: Chlamydia trachomatis

Další názvy: chlamydiová infekce, chlamydióza, chlamydophila, chlamydia

Příznaky

bolest při pohlavním styku bolest při stolici bolest varlat svědění močové trubice svědění pochvy

Týká se části těla

Diagnóza

Chlamydie parazitují na buňkách, žijí uvnitř buněk a po rozmnožení napadají další buňky. Známe dva typy chlamydií, a to plicní Chlamydia pneumoniae a urogenitální Chlamydia trachomatis. V populaci je dost vysoký výskyt chlamydiových infekcí. Plicní chlamydie se přenášejí kapénkovou infekcí a Chlamydia trachomatis různými způsoby při pohlavním styku. Nakažení jinou cestou je velmi vzácné.

Příznaky chlamydie

Postižený jedinec vůbec nemusí vědět, že je infikován. Projevy onemocnění jsou od žádných přes potíže při močení, pálení nebo nějaký výtok, po chronický výtok z pochvy, zánět děložního čípku, neurčité pobolívání podbřišku. Nákaza může přejít z pochvy přes děložní čípek až na děložní dutinu, vejcovody a dostat se do dutiny břišní. Znakem chronické infekce je vytváření srůstů v dutině břišní, v okolí vaječníků, vejcovodů, ale i uvnitř vejcovodů, dokonce jejich uzavírání. Proto se obáváme chronických chlamydiových infekcí a jejich vlivu na plodnost. Po vytvoření srůstů a uzavření vejcovodů je proces i po vyléčení chlamydií nezvratný a žena zůstává neplodná.

Léčba

Když vám lékař diagnostikoval přítomnost bakterie, musíte se podrobit 7 až 10-ti denní léčby. Lékař vám předepíše antibiotika, která musí brát i váš partner, i když se u něj ještě neprojevily symptomy. Jinak by mohl zůstat nadále přenašečem a vaše léčba by se musela stále opakovat. Inkubační doba je totiž 1 až 3 týdny. Během onemocnění je nutná úplná absence pohlavního styku.

Protože chlamydie se mohou přenést i do jiných částí těla, je zakázán i anální, či orální styk. U žen se nedoporučuje dráždění, protože bakterie by se mohla přenést i do dalších buněk, čímž by se prodloužila léčba. Pokud se infekce opakuje vícekrát za sebou a stává se tím pádem chronickou, je nutná 2 až 3 týdenní kúra.

Prevence

Ještě než se dostanete do problémů, myslete na předcházení tomuto onemocnění. Jelikož nejčastější formou přenosu je pohlavní styk, vyhýbejte se náhodným známostem. Pokud již máte pohlavní styk s cizím člověkem, použijte kondom, který vás před infekcí ochrání. Dbejte na dodržování hygienických zásad zejména na koupalištích a v saunách. Používejte výhradně vlastní ručník. Neoblékejte si spodní prádlo, která patří někomu jinému. I když znáte svou kamarádku velmi dobře, ani ona sama nemusí vědět, že je infikovaná, a tak se nemoc přenese i na vás. Nejrizikovější skupinou jsou mladí lidé kolem dvaceti let.

Chlamydie a těhotenství

Pokud se infekce během těhotenství odhalí včas, nezpůsobuje téměř žádné problémy. Gynekolog vám nasadí vhodnou léčbu, která neuškodí ani plodu. Pokud však ujde pozornosti lékaře, může mít skutečně nebezpečné důsledky. Obyčejně pak končí spontánním potratem. Má za následek i mnoho předčasných porodů. Pokud se bakterie nacházejí během porodu v děloze, nemoc se pak přenese i na miminko. Může mu způsobit zánět spojivek, nosohltanu, průdušek nebo střev. Hned po narození, proto musí podstoupit léčbu. I proto je velmi důležité nepodcenit příznaky a léčbu chlamydií.

pletení a háčkování