5 tipů, jak předejít problémům s kojením pomocí kvalitní odsávačky

Kojení je tou nejpřirozenější cestou, jak nakrmit novorozence a zároveň vybudovat silné pouto mezi matkou a jejím dítětem. Kromě všeobecně uznávaných pozitiv má ovšem i svá úskalí. Zatímco lahvička s umělým mlékem je plně funkční, kdykoli ji potřebujete, o prsy je nutné se patřičně starat. Přečtěte si 5 tipů pro správné kojení a předejděte tak nechtěným problémům!

kojení

1. Kojte pravidelně

Optimální metodou pro zajištění dostatečné průchodnosti mléčných žláz je pravidelné kojení dítěte, při kterém zcela vyprázdníte prsy. Snažte se s vaším miminkem „sehrát“ a kojte ho k jeho i vaší spokojenosti.

2. Pořiďte si kvalitní odsávačku

Může se stát, že vaše mléčné žlázy budou produkovat mnohem více mléka, než vaše dítko stihne spotřebovat. V žádném případě se nesnažte takové mléko uschovat „do zásoby“. Naopak je zcela zásadní přebytečné mléko odstříkávat, abyste zabránila možné infekci a bolestivému tvrdnutí prsou. Na trhu jsou dnes moderní odsávačky mateřského mléka, které vám celý proces výrazně urychlí a usnadní. Jakmile máte pocit, že se vám v prsou tvoří ztvrdlé hrudky, nebo na bradavkách vidíte bílé kuličky mateřského mléka, okamžitě zahajte odsávání, abyste zabránila neprůchodnosti mléčných žláz.

3. Pečujte o svá prsa

Celé těhotenství jste se poctivě mazala a teď už byste chtěla mít pokoj? Na podobné úvahy raději rychle zapomeňte. Teď, když jsou vaše prsa v permanenci, je správná péče mnohem důležitější. Dbejte na vhodnou velikost podprsenky, která nebrání volnému průtoku mléka. Snažte se prsa během kojení masírovat směrem od paže k bradavce a nezapomínejte je pravidelně střídat. Samozřejmostí by měla být speciální mazací emulze, a pokud vás prsa po kojení bojí, aplikujte studený obklad.

4. Dbejte na správnou teplotu

Jedno staré babské pořekadlo říká, že kojící žena, která prodělá horečku, kojit přestane. Ať už na podobné pověry věříte, nebo ne, náhlé změny vaší tělesné teploty nepodceňte. Pokud vaše teplota v důsledku onemocnění dosáhne 38°C, měla byste se ihned poradit s ošetřujícím lékařem. Zvýšená teplota může zároveň znamenat zánět prsou a s ním spojené problémy s kojením. Vhodné lékařské teploměry dnes pořídíte za pár korun a ušetří vám spoustu starostí.

5. Nebojte se zeptat odborníka

Žádný učený z nebe nespadl a u novopečených maminek to platí dvojnásob. Kojení vám možná v prvních dnech přijde jako hotová věda, a pokud máte sebemenší potíže, neváhejte se obrátit na odborníka. To, že vaše maminka odkojila tři děti bez mrknutí oka, totiž neznamená, že i vám se to podaří. Vyhledejte ve svém okolí kvalifikovanou laktační poradkyni, nebo se zeptejte přímo lékaře. Užitečné informace vám může poskytnout i specialista na lékařské přístroje, společnost Krásný – zdravotnická technika, prodejce odsávaček mateřského mléka. Nestyďte se o kojení mluvit - jde přece o zdraví vás i vašeho potomka.


Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování