Chrom

Chrom je ve výživě opomíjeným minerálním prvkem, avšak lidský organismus jej přesto potřebuje pro své správné fungování, i když jen v malém množství.

Potraviny bohaté na chrom

Příznaky

Biologicky aktivní forma chromu se v těle podílí na metabolismu glukózy tím, že zesiluje účinek inzulínu a pomáhá tak buňkám vstřebávat glukózu. Proto se nedostatek chromu projevuje neschopností inzulínu vyvolat svůj účinek, kterým je umožnění vstupu glukózy do buňky a jejího následného spálení.

Hlavní zdroje chromu

Mezi potraviny bohaté na chrom patří zejména maso, melasa, hnědý cukr, červená řepa, kvasnice, rýže, luštěniny, brambory a zelenina. Pro lidí trpící nedostatkem tohoto minerálu je chrom vyráběn i jako doplněk stravy, který obsahuje ještě tyto další látky:

  • Vitamín B6 (pyridoxin),
  • Vitamín C,
  • Zinek,
  • Hořčík (magnesium),
  • Minerální látky,
  • Vápník,
  • Vitamín B12.

V případě nedostatku chromu lze pořídit potravinové doplňky obsahujících chrom nejčastěji ve formě tablet, které jsou často kombinovány s karnitinem umocňujícím pozitivní účinky chromu na snížení chuti k jídlu.

Vstřebávání chromu však může zkomplikovat současné užívání vápníku, železa, zinku či manganu.

Mezi další oblíbené doplňky patří:

  • červený čaj neboli red tea s chromem,
  • chromový olej,
  • chrom ve spreji.

Jestliže však jíte zdravě a přijímáte tepelně nezpracovanou potravu, pak se nemusíte nedostatku chloru obávat.

Doporučená denní dávka chromu je asi 100 mg, ale za přiměřená a bezpečná množství jsou považovány dávky v rozmezí 50 až 200 mg.

Nemáte-li však zdravotní problémy, jako srdeční potíže nebo diabetes, není nutné, abyste chrom tělu v podobě doplňků stravy dodávali. Ale pokud se přece jen pro tuto formu chromu rozhodnete, mějte na paměti, že se mnohem lépe vstřebává v kombinaci s vitamínem C a vlákninou.

Vliv na zdraví

Chrom je i součástí procesu, jenž rozkládá enzymy a mění je na energii, zvyšuje spalování tuků a tak může účinně podporovat snahu zhubnout. Významně přispívá i ke zvýšení hladiny prospěšného cholesterolu (HDL) a snižuje výši špatného (LDL).  

Pokud užíváte chrom jako potravinový doplněk, tak se s ním setkáte nejčastěji ve formě pikolinátu chromitého, který stabilizuje hladinu cukru v krvi, čímž snižuje chuť na sladké na z tohoto důvodu je vhodným výživovým doplňkem při dietě či sportovní činnosti.

Potraviny bohaté na chrom

Dle výzkumu ovlivňují množství chromu v potravinách různé zemědělské a výrobní postupy, a proto může být jeho skutečný obsah v konkrétní potravině odlišný.

Jisté je však to že vyšší množství chromu je obsaženo hlavně v celozrnných obilovinách, mase, ořechách, pivovarských kvasnicích a v některém ovoci a zelenině.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování