Co je to BMI index a jak jej vypočítat

Kdo by neznal anebo se někdy nesetkal se zkratkou BMI. Jde o jeden z nejpopulárnějších indexů, který slouží jako indikátor tělesné hmotnosti. Zároveň nás tento statistický ukazatel upozorňuje na podváhu, nadváhu či různé stupně obezity, které mohou způsobovat řadu zdravotních problémů.

BMI index
 

BMI index se v praxi využívá už mnoho let. Jak člověk prochází vývojovými etapami, tak se mění i jeho hodnota. Nejvíce je to patrné v období dospívání, kdy hodnota indexu může vzrůst až o jeden bod za rok. V tomto případě to nezanechává žádné negativní stopy na zdraví jedince.

BMI vzorec

Index tělesné hmotnosti se získává poměrně jednoduše, slouží k tomu vzoreček, do něhož se dosazují dvě hodnoty (hmotnost a výška). Aktuální hmotnost jedince se vydělí druhou mocninou jeho tělesné výšky. Výsledné číslo slouží k porovnání s BMI klasifikační stupnice. Z té člověk pozná, jak je na tom. Ale pozor na interpretaci, je potřeba zohlednit věk, pohlaví, případě i oblast, odkud pochází. Hodnoty indexu se zpravidla pohybují v rozmezí 16,5 – 40.

Podváha

Vyjde-li BMI index menší než 18,5, znamená to, že daná osoba má podváhu. Jedná se o lidi s nízkou tělesnou hmotností, kteří mívají náběhy na osteoporózu. Dále se potýkají s nízkým krevním tlakem, mají oslabenou imunitu a pociťují větší únavu. Těmto lidem určitě udělá dobře, když nějaké to kilo naberou.

Ideální stav

Hodnota 18,5 až 25 je považována za ideální stav. Právě tohoto indexu dosahují lidé zaměřující se na zdravý životní styl. Tyto osoby mají dostatek pohybu a v jejich jídelníčku se objevují pouze kvalitní potraviny bohaté na živiny a vlákninu.

Nadváha

Mírná nadváha souvisí s BMI indexem 25 až 30. Člověk by měl přehodnotit svůj životní styl. Měl by se začít více věnovat pohybovým aktivitám. Skvělá je kondiční chůze, jízda na kole či rotopedu. Vybrat se dá také plavání, chůze, turistika, jogging, tanec nebo cvičení. Do životosprávy by měl člověk zařadit více ovoce a zeleniny.

Obezita

Hodnota 30 až 40 značí obezitu buďto mírnou anebo střední. Právě lidé s vyšší tělesnou konstitucí trpí mnohem častěji kardiovaskulárními chorobami, vysokým krevním tlakem, zvýšeným cholesterolem, poruchami pohybového aparátu a diabetem druhého typu. Hrozí u nich riziko vzniku nádorových onemocnění, jako je například rakovina tlustého střeva, ledvin či děložního čípku. Obézní jedinci by měli pomalu začít hubnout a jíst zdravě. Při dodržování zdravého životního stylu shodí přebytečná kila a budou se cítit i lépe.

Morbidní obezita

Morbidní obezita je poslední forma, na kterou by si lidé měli dát obzvláště pozor a měli by se jí vyvarovat. Naměřený index je vyšší než 40. Lidé mají řadu zdravotních komplikací a jejich prognóza není příznivá. Tento typ obezity výrazně zhoršuje kvalitu i délku lidského života.

V současné době se nemusíme spoléhat jen na tužku, papír a kalkulátor, pro zájemce je k dispozici online BMI kalkulačka, do které stačí vložit věk, pohlaví, výšku a váhu. A za pár sekund se jim zobrazí na obrazovce BMI index. Metoda BMI indexu má své limity, protože nebere v potaz faktory jako množství svalové hmoty a množství podkožního tuku.


Mohlo by vás také zajímat