Dimethylethanolamin (DMAE)

Dimethylethanolamin, zkráceně DMAE, je v přírodě se vyskytující organická sloučenina. Jde o světle žlutou kapalinu, k jejímž základním vlastnostem patří podpora zvyšování bdělosti a zlepšování nálady. Z farmakologického hlediska patří mezi mozkové nutricienty neboli tzv. nootropika.

Dimethylethanolamin (DMAE)

Výskyt

V přírodě se DMAE přirozeně nachází především v mase mořských ryb, jako jsou sardinky a ančovičky.

Význam DMAE

Na základě pokusů na zvířatech se zjistilo, že DMAE zvyšuje hladinu cholinu v krvi a mozku. Cholin, který patří do skupiny vitamínů B je prekurzorem acetylcholinu. Je možné předpokládat, že vyšší hladina cholinu způsobuje zvýšení hladiny acetylcholinu, což je významný neurotransmiter. Neurotransmitery jsou látky zajišťující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Nedostatek acetylcholinu mozkovou činnost zhoršuje. Jeho hladina se snižuje s přibývajícím věkem a také s příjmem toxických látek v potravě. Má významnou roli v procesech, jako je např. lepší zapamatování si věcí, učení, vybavování si z paměti už naučené látky a také zlepšuje schopnost přemýšlet.

DMAE se řadí také mezi antioxidanty. Někteří odborníci se domnívají, že DMAE může být nápomocné i při problémech s pamětí u starších pacientů. Dalšími problémy, při kterých by podávání DMAE mohlo napomáhat, jsou psychické stavy se špatnou náladou a depresemi. Také se předpokládá, že DMAE může podporovat ochranu buněčných membrán v mozku tím, že je schopno zastavovat poškozování těchto buněk a předcházení předčasného stárnutí. DMAE může pomáhat i autistickým pacientům, pacientům s Alzheimerovou chorobou, u pacientů s výpadky paměti, depresemi a demencí.

Své uplatnění našlo DMAE i v kosmetice, protože dokáže zastavit produkci kyseliny arachidonové, která má v těle na svědomí vznik vrásek a také stárnutí pokožky.

Vedlejší účinky

DMAE je zcela bezpečné a netoxické, ale i tak se doporučuje dodržování správného dávkování. Pokud se užívá velké množství DMAE, pak se může objevit bolest hlavy, svalové napětí nebo nespavost. Osoby s Alzheimerovou chorobou, depresemi či jinou psychickou poruchou by měli užívání DMAE napřed konzultovat s lékařem. 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování