Jak nejlépe pečovat o pokožku

Pokožka je velice pevný a odolný orgán, ale také hodně citlivý na jakékoliv změny. Je vhodné dodržovat několik rad, jak o pokožku pečovat, což může předcházet předčasnému stárnutí. Ženy by se měly večer pravidelně odličovat (i když nebyly ten den nalíčené). Také muži by měli svoji pokožku čistit nejlépe speciálními vodami.

Péče o pokožku

Hydratace pokožky

Pro pokožku je důležitá hydratace, pokud používáme vodu, měla by být vlažná, dodá správnou pružnost. Na kůži celého těla je vhodné teplotu vody střídat, chvíli teplou, chvíli studenou. Kůže se tak zregeneruje, prokrví a organismus se také otuží. Pro zdravou pokožku je důležitá vhodná strava, dostatek tekutin a spánku.

Jakou používat kosmetiku

Pro péči a hydrataci pokožky je vhodné používat ochranné krémy a oleje. Záleží však na typu pokožky. Komerční kosmetika slibuje sice nepřeberné množství krémů, ale z hlediska složení není pro pokožku vhodná. Tyto krémy obsahují nejčastěji kombinaci tří nevhodných látek. Patří sem parabeny, látky používané kvůli konzervaci krémů. Tyto látky narušují hormonální regulaci organismu a předpokládá se také jejich karcinogenní účinek. Dále jsou to silikony, které se využívají pro své vyhlazovací účinky a snadnou roztíratelnost a aplikaci. Ve složení se rozpoznají podle typických koncovek –cone, -thicone, -thiconol, -siloxane, -silane apod. Nevýhodou krému se silikony je, že sice na určitou dobu pokožku opticky vyhladí, ale dlouhodobější účinky jí nepřinesou. Navíc nejsou v přírodě odbouratelné a poškozují životní prostředí. Poslední z trojice jsou sulfáty. Jde o látky, které jsou v kosmetice využívány pro jejich schopnost spolu s vodou vytvořit bohatou pěnu (šampony, sprchové gely, odličovací prostředky). Tato vlastnost je však v kosmetice naprosto zbytečná. Sulfáty navíc dráždí pokožku, mohou způsobit alergie, na vlasové pokožce se mohou tvořit četné lupy a také vysušují. Dalšími nevhodnými látkami v kosmetice je alkohol, deriváty ropy, ftaláty a mnoho dalších. Mezi nevhodné látky patří paradoxně i kolagen, který se vyskytuje v krémech. Kolagen se sice přirozeně vyskytuje v kůži, ale synteticky dodaný nemá svůj význam. Důvod je ten, že kolegen z venku dodaný nedokáže naše pokožka vstřebat, takže na ní vytvoří vrstvu, která nedovolí kůži „dýchat“.

K hydrataci pokožky je nevhodnější používat méně kosmetiky, ale vyšší kvality. Doporučuje se vyhledávat přírodní kosmetiku bez zbytečných chemických látek. Vhodnými alternativy pro hydrataci jsou různá rostlinná tělová másla, jako třeba bambucké, kakaové, makadamiové, mandlové a mnoho dalších. Dále lze využívat mnoho druhů rostlinných olejů jako kokosový, mandlový, dýňový, meruňkový, olivový apod. Pro čistění a odličování pokožky mohou posloužit přírodní odličovací vody, bamacké máslo nebo květová růžová voda. Na trhu je také spoustu přírodních šamponů a sprchových gelů, které nevysušují, nedráždí a nepoškozují pokožku.

Péče o pokožku pomocí přírodní kosmetiky

V dnešní době existuje nepřeberné množství přírodní kosmetiky, bez zatěžujících chemických látek. Přírodní kosmetiky stačí pouze pár produktů, které mohou být všestranným pomocníkem pro péči o celé tělo. Je však na zvážení každého, čemu dá v péči o pokožku přednost.

Autor: Klára Šedová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování