Jak se po zimě dostat zpět do formy?

Mnoho lidí během podzimu a zimy snižuje frekvenci své fyzické aktivity nebo se jí úplně vzdává. Pokud jsme nedbali také na zdravé stravování, stojí za to zvážit, zda se dnes dostat zpět do formy. Lidé, kteří se málo hýbou a jedí zpracované potraviny, jsou častěji unavení, mají problémy se spánkem, zhoršenou koncentraci, jsou méně odolní vůči stresu a častěji onemocní.

Jak se po zimě dostat zpět do formy?
 

Jak se rychle dostat zpět do formy?

Po podzimním a zimním lenošení je čas dostat se zpět do formy. Musíme si upravit energetickou bilanci a posílit organismus. Ti, kteří výrazně nepřibrali, ale ztratili svaly, by měli začít změnou kalorického příjmu. Potřebují také cvičit 8-10krát měsíčně po dobu asi 30-45 minut.
Ti, kteří v poslední době bohužel hodně přibrali, by měli jíst zdravě, hlídat si kalorie a kvalitu jídla a začít s nenáročnými cviky, jako je jóga nebo chůze. Nemá smysl začínat hned s vyčerpávajícím cvičením, protože naše tělo by je nezvládlo. Důležitá je pravidelnost, cvičit bychom měli každý den. Stravu můžeme také obohatit o produkty, které obsahují bioaktivní látky, např. soli a minerály, vitaminy, mastné kyseliny, fytochemikálie, aminokyseliny a probiotické bakterie.

Doplňky stravy při regeneraci

Další důležitou otázkou, která nám pomůže dostat se zpět do vysněné formy a postavy, je správná suplementace. Vyplatí se provést testy a zkontrolovat, zda nám nechybí např. hořčík, draslík, vitamin D nebo železo. Bude nutné doplnit nedostatek vitamínů a minerálů.

Dostatečná hladina vitaminu D je nesmírně důležitá pro správné fungování nervového, imunitního, endokrinního a kosterního systému.

Nedostatek draslíku nebo hořčíku, který se často projevuje při špatné stravě, ovlivňuje vyšší krevní tlak, svaly a funkci mozku.
Další důležitou živinou jsou omega-3 mastné kyseliny, jejichž funkcí je regulovat životně důležité fyziologické procesy a působit protizánětlivě.

Dále jsou to aminokyseliny, např. citrulin, jehož funkcí je rozšiřování cév, karnitin, který se podílí na metabolismu tuků, a kreatin, který zlepšuje regeneraci.

Stravu je vhodné obohatit mimo jiné o kurkumu a zelený čaj, které mají silný antioxidační účinek a zmírňují značné množství nemocí a potíží.

V posledních letech je také větší zájem o správné kmeny bakterií neboli probiotika, která mohou být prospěšná při léčbě obezity, problémech s nadměrným množstvím cukru, autoimunitě, ateroskleróze a duševním zdraví. Na výběru správných kmenů se nejlépe dohodněte s odborníkem nebo lékařem.

Za zmínku však stojí, že jedním z nejčastěji volených doplňků stravy je hořčík, protože se jedná o velmi důležitou mikroživinu v lidském těle. Proto se vyplatí zvolit správný doplněk stravy podle vlastní zdravotní situace a doplnit nedostatek mimo jiné i této živiny. Nabídka obchodu ALLNUTRITION je bohatá mimo jiné i na tento prvek - https://allnutrition.cz/Horcik-k1069.html, a díky velkému výběru si každý člověk může najít vhodný doplněk pro sebe.

Čeho se musíme vzdát?

Pokud se chceme dostat zpět do formy, musíme se vzdát zpracovaných potravin, jako jsou chipsy a sušenky, a začít jíst zdravé večeře namísto fast foodů a hotových jídel z mikrovlnky. Zřekněte se vysokokalorických pochutin, barevných nápojů a nadměrného množství alkoholu.

Autor: článek partnera

pletení a háčkování