Je med vhodný pro kojence a batolata?

Med je jednou z přírodních nádher a darem pro lidstvo. Přezdívá se mu také oprávněně tekuté zlato. Jak víme, je jednou z nejkvalitnějších potravin, které nám příroda může nabídnout. Med je vyroben z nektaru, získaného z různých květin. Včely, které sbírají med, hrají důležitou roli v produkci medu.

Med pro kojence a batolata

Po mnoho tisíciletí byl med spotřebováván lidmi a mnoha starými kulturami a civilizacemi. Patří sem zejména Egypt, Řecko, Řím, Střední východ, Afrika, Indie, Čína, kultury aztécké a mayské a Střední Amerika. Tyto země věděli o přínosných vlastnostech medu a spotřebovávali ho ve velké míře. Tyto dávné kultury věřili, že med má také léčivé vlastnosti. Zejména v Egyptě, Indii, Řecku a Římě. Existuje několik případů, kdy slavní filozofové popsali ve svých spisech, že med má několik léčivých vlastností, a od té doby se používá v tradiční medicíně.

 

Med pro děti?

Ačkoli se med jeví jako zdravá a přirozená potravina, s konzumací u dítěte bychom měli být opatrní. Podle pediatrů, by neměl být podáván dětem do jednoho roku. Hlavním důvodem je, že med může obsahovat spící endospory bakteriálních druhů známých jako Clostridium botulinum. Tyto endospory mají vysoké riziko vzniku botulismus u dítěte. Bakterie se může namnožit v nezralém trávicím ústrojí dítěte a způsobit vážné komplikace. Jedná se o závažné onemocnění, které v tom nejhorším případě může skončit až smrtí dítěte. Tyto spory jsou pro dospělého jedince a děti nad 1 rok obvykle neškodné, protože mikroorganismy, které se normálně nalézají ve střevě, bakterii zahubí. Chcete-li se komplikacím u vašeho dítěte vyvarovat, nepodávejte mu a ani nevařte s medem. Zatímco bakterie jsou citlivé na teplo, spóry lze jen těžko zabít. Koupené potraviny, které obsahují med, jako jsou snídaňové cereálie a kojenecká výživu, jsou pro dítě bezpečné, protože byly zahřáty natolik, že spóry usmrtí. Je však vhodné, aby se rodič poradil s dětským lékařem o tom, které potraviny jsou v daném věku pro dítě nevhodnější.

Příznaky botulismu jsou nejčastěji pocení, zvracení a bolesti břicha. Postiženy jsou nervy a dochází k svalové slabosti, spolu se zácpou a poruchami močení. U dítěte dojde k problémovému sání, ochabnutí čelisti nebo neutišitelnému pláči. Dochází k rychlé únavě a celkovému vyčerpání. V případě, že si u svého dítěte všimnete jakýchkoliv příznaků, okamžitě vyhledejte lékaře.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout těmto komplikacím je nepodávat med dítěti do jednoho roku. Někteří autoři doporučují až do 18 měsíců věku dítěte. Pokud je dítěti více může být med podáván bez jakýchkoliv problémů.

Existuje několik způsobů, jak med zajišťuje množení a růst bakterií. Je to hlavně z toho důvodu, že obsahuje mnoho cukru, který je pro růst bakterií velmi důležitý. Kromě toho je med hygroskopický. To znamená, že do sebe přitahuje vlhkost – ideální podmínky pro růst bakterií.

Zdravotní výhody medu pro děti

Med je zdravější než cukr. Je mylná představa, že med je jen cukerný sirup. Má různé typy cukrů jako je sacharóza, glukóza a fruktóza. Každý z těchto cukrů je odlišný od běžného stolního cukru, na který jsme zvyklí. Tyto cukry se dobře tráví a dělají z medu skvělou potravinu. Med zásobuje jedince poměrně na dlouhou dobu energií. Také dodává vitamíny a minerály. Dokonce obsahuje několik aminokyselin, které jsou velmi vhodné pro fyzický vývoj.

Med dokonce nabízí ochranný účinek pro játra. Zejména paracetamolem vyvolané poškození jater. Při užívání paracetamolu je vhodné užívat současně med, aby snížil nežádoucí účinky.

Pomáhá při rychlejšímu hojení ran. Tato schopnost medu byla zaznamenána teprve nedávno. Když je med nanášen na rány, hojení je prokazatelně několikanásobně rychlejší. K takovým účelům může být občas použit i u dětí mladších jednoho roku.

Dříve byl med tradičně podáván dětem, kteří trpěli na kašel. Zvlášť v nočních hodinách může mít vliv na kvalitu spánku u dítěte. Působí jako uklidňující činidlo na zanícené dýchací cesty.

Nevýhody medu pro děti

Kojenecký botulismus: Jak již bylo zmíněno, med může obsahovat spóry bakterií, které mohou vyvolat dětský botulismus. Není vhodné med podávat do 12.-18. měsíců věku dítěte.

Alergie na pyl: kromě botulismu je zde také riziko alergie na pyl, ačkoli riziko dostat tuto alergii přes med je velmi vzácné. Mnoho lidí má na pyl alergii a med může mít stopy po pylu. Aby se zabránilo alergickým reakcím, je lepší, aby se med dával dětem až od jednoho roku.

Vybírejte kvalitní med

Pro své blahodárné účinky je med nezastupitelným pomocníkem v domácnosti. Je však důležité vybírat kvalitní med, který tyto účinky bude vykazovat. Dobrou volbou je med přímo od místního včelaře, než komerční z obchodů. Riziko botulismu je v komerčním medu sníženo, ale ten zase může obsahovat pesticidy nebo jiné chemické látky. To je důvod, proč je lepší se rozhodnout pro ekologický med. Je také dobré číst složení medu a jeho certifikace.

Další informace o medu naleznete na stránce: domácí med

Autor: Klára Šedová

Mohlo by vás také zajímat