Měření bazální teploty

Otěhotnět je v současné době velmi ošemetná věc. Stále více žen se spoléhá na fakt, že pokud vysadí antikoncepci po 30. věku, budou mít s partnerem sex a miminko bude na světě. Bohužel je tato situace spíše výjimečná. Pokud chce žena otěhotnět po 30. roku, měla by si hlídat cyklus trochu pečlivěji než vědět to, že ovulace je zhruba 14. den cyklu. Měření bazální teploty je prvním krokem k úspěšnému početí.

Menstruační-cyklus – změny bazální teploty

Nejenom ženy po 30. roku by si měly hlídat bazální teplotu. Samozřejmě se to nevztahuje na ženy, které se snaží otěhotnět první měsíc. Prvním krokem, pokud chcete miminko, by měla být návštěva gynekologa a vysazení antikoncepce. Ten vám potvrdí, zda jste na první pohled zdravá a pokud se vám do půl roku nepodaří přirozeně otěhotnět, máte přijít na kontrolu a provedou se obsáhlejší testy.

 

Kde se bazální teplota měří

  • pochva
  • ústa
  • podpaží
  • konečník

Jak samotné měření vypadá?

Jedná se o velmi jednoduchou techniku měření. Bazální teplota je teplota, kdy je tělo alespoň 4 hodiny v klidu, není tedy potřeba měřit ráno po probuzení. Vztahuje se to na ženy, které pracují i v noci. Bazální teplota by se měla měřit ve stejný čas a na stejném místě každý den od konce menstruace. Pokud teplotu budete měřit v podpaží, konečníku či v puse není potřeba čekat na poslední den menstruace.

Teplotu si poctivě zaznamenávejte buď do papírového kalendáře a nebo si stáhněte chytrou aplikaci, kterých je nyní internet plný.

Teplotu si měřte ještě předtím než vstanete z postele. Údaje po pohybu mohou být zkreslené. Teploměr si připravte na noční stolek, kde na něj hned po probuzení dosáhnete.

Jestliže si teplotu měříte klasickým rtuťovým teploměrem, je jen dobré dávat pozor, aby se vám teploměr v pochvě nerozbil. Většina žen radí používat právě rtuťový teploměr, který nejlépe měří.

Digitální teploměr

Nejlepší možností, jak získat dokonalé údaje je opakované měření či ponechání teploměru v místě měření, aby se teploměr tzv. adaptoval. Toho dosáhnete následujícím způsobem. Teploměr si zavedete do pochvy až po digitální displej a necháte jej vypnutý, odpočítáte 5 minut či si napočítáte do nějakého vyššího čísla a poté teploměr zapnete, aniž byste jej vyndavaly. Takto naměřený údaj je nejspolehlivější.

Teplotní údaje

Po menstruaci by se měla začít teplota zvyšovat a v době ovulace by měla být kolem 37 st. Tuto teplotu by si měla udržet do termínu další MS.

Pokud vám den či dva dny před očekávanou menstruací teplota spadne, pravděpodobně očekávejte menstruaci. Pokud se teplota stále drží i po několika dnech od očekávané menstruace, která však nepřišla, kolem 37 °C jste nejspíše těhotná.

Bazální teplota může kolísat, pokud jste těhotná měla by být vyšší než ji normálně máte. To že naměříte jen 36,8 nemusí nutně znamenat, že nejste těhotná, pokud máte nižší teplotu i normálně, je to u vás normální průběh.

Samozřejmě stále nejlepší bývá udělat si těhotenský či ovulační test, pokud ovšem pozorujete své tělo delší dobu a víte jak vypadá normálně, neměl by být problém zjistit těhotenství a ovulaci při měření bazální teploty. Nespoléhejte se však jen na tyto údaje.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování