Metastázy

Nejčastěji se objevují metastázy v oblastech, které jsou hojně prokrveny nebo jsou vedle primárního zdroje rakoviny. Jestliže se u vás rakovinné metastázy objevily, znamená to, že se vám rakovina vrátila a udeřila ještě v silnější sestavě. Účinná léčba u metastáz ve většině případů neexistuje, lékaři vám mohou zlepšit kvalitu života a prodloužit život o několik týdnů, měsíců i let. Ovšem vyléčení v této situaci bohužel neexistuje.

rakovinové bujení metastázuje do uzlin

Šíření

Nejčastěji se metastázy rozrůstají pomocí krevního nebo lymfatického oběhu. Rakovinné buňky jsou touto cestou ,,převezeni“ do jiné části těla, kde se dále množí a působí problémy. Potíže se nemusí objevit několik měsíců i let, pokud ovšem udeří, je zde velmi špatná prognóza.

Některé rakovinné buňky metastazují do určitých tkání, a jsou tak lehčeji předvídatelné. Je tomu například u rakoviny střev, které metastazují do jater, u rakoviny prsou zase do plic.

Metastáze v plicích – nejčastěji je primární nádor v prsu, žaludku, hrtanu a jater. Prognóza v posledním stádiu je mortalita kolem 2 let.

Metastáze v játrech – nejčastěji je primární nádor v prsu, plicích, prostatě. Prognóza není příznivá, přežití je několik měsíců až 2 roky.

Metastáze v kostech – primární nádor je z rakoviny prostaty, prsu, plic, štítné žlázy, ledvin a močového měchýře. Prognóza není opět dobrá, záleží na zdroj primárního tumoru. Jedná se o rozpětí 6 – 54 měsíců.

Metastáze v mozku – nejčastěji je primární nádor v plicích, prsu, ledvin, trávicího traktu nebo kůže. Prognóza není příznivá, u IV. stupně je přežití jeden rok.

Metastázy jsou velmi zákeřným sekundárním onemocnění. Metastázy se bohužel nedají zcela vyléčit. Je zde možné, že pacient bude žít kvalitní život ještě několik měsíců či let, ale prognóza u všech metastáz je špatná. Opět zde záleží na tom, jak včasná je diagnostika. Čím později se metastáze objeví, tím dříve člověk zemře.

Nepodceňujte příznaky metastáz. Pokud u vás proběhla před několika lety rakovina, měli byste se hlídat. Metastázy se ve většině případů objevují 3 – 5 let od prvního nálezu primární rakoviny.

Autor: Lucie Kliková, DiS.
 

 

 

 

 

 


 

comments powered by Disqus