Osteomalacie

Osteomalacie označovaná jako měknutí kostí je v současnosti poměrně vzácné kostní onemocnění, při kterém se jedná o problémy s tvorbou kostí nebo o různé procesy jejich vytváření.

Osteomalácie

U dospělých bývá osteomalacie způsobena demineralizací kostí kvůli nedostatku vitaminu D ve stravě, jeho špatnou absorpcí z trávicího traktu či nedostatečným vystavení se slunečním paprskům. V případě vzniku tohoto stavu u dětí je osteomalacie označována jako křivice neboli rachitida.

Pro zdravý vývoj a růst kostí je nutné dostatečné množství vápníku a fosforu ve stravě. Jejich vstřebávání není však možné bez dostatku vitaminu D, který organismus získává z různých druhů potravin, jako jsou především ryby, vejce, máslo, rybí tuky a oleje, ale i prostřednictvím působení slunečních paprsků na kůži.

Tento stav ale není totéž jako osteoporóza.

Průběh onemocnění

Osteomalacie je onemocněním vyššího věku, které se vyznačuje zdlouhavým průběhem, a na kterém se podílí i množství a kvalita původní kostní hmoty. Na průběh tohoto onemocnění má značný vliv míra závažnosti poruchy metabolismu vitaminu D. Pacient si většinou stěžuje na nespecifické obtíže, jako jsou difúzní (rozptýlené) bolesti v kostech a kloubech nebo svalová slabost. Často se toto onemocnění vyskytuje i u pacientů dlouhodobě dialyzovaných, neboť hlavní příčinou je užívání léčiv obsahujících hliník, který je u pacientů se selháním ledvin aplikován pro kontrolu hladiny fosforu v těle.

Příčiny

Nejčastější příčinou vzniku osteomalacie je nedostatek vitaminu D, což je velmi důležitá živina, která podporuje vstřebávání vápníku v žaludku.

Vitamin D však přispívá i k udržení hladiny vápníku a fosfátů (viz výše), aby se kosti formovaly správně. Je produkován kůží vystavené ultrafialovým (UV) paprskům.

Vaše tělo nedovede zpracovat vápník, který je potřebný pro silné kosti, jestliže máte v těle nízký obsah vitamínu D. Nedostatek tohoto vitamínu může být způsoben:

  • problémy s vaší stravou,
  • nedostatkem slunečního záření,
  • problémy se střevy (s absorpcí vitamínu D).

Absorpce vitamínu D může být ovlivněna i určitými zdravotními problémy, mezi které patří:

  • Celiakie, která může poškodit epitel střev a tím zamezit absorpci klíčových živin, jako je právě vitamín D.
  • Některé druhy rakoviny a poruchy ledvin a jater mohou taktéž negativně ovlivňovat zpracování vitamínu D.
  • Strava bez obsahu fosfátů může zapříčinit vyčerpání fosfátů, což také může vést k osteomalacii.
  • Léky pro léčbu záchvatů (fenytoin a fenobarbital) mohou rovněž vznik osteomalacie způsobit.

K vzácným příčinám vzniku tohoto onemocnění patří acidóza, renální (ledvinové) selhání a některé vrozené poruchy metabolismu. Ve vyspělých zemích jsou osteomalacií postiženy především osoby s nedostatečnou výživou. Osteomalacie vyvolává bolesti kostí a ochablost svalů, ale při větším oslabení kostí může i při nepatrném úrazu dojít ke zlomenině.

Příznaky osteomalacie

Osteomalacie mívá několik různých příznaků:

Nejčastějším příznakem jsou křehké, snadno lámavé kosti a svalová slabost, což se stává následkem problémů v místech, kde je sval vázaný na kost. Jedinec s osteomalacií může mít těžkopádnou chůzi anebo se u něj může objevit i třes při chůzi.

Velmi častým příznakem je i tupá bolest kostí vyskytující se především v bocích, která se může šířit do následujících míst:

  • spodní části zad
  • pánev
  • nohy
  • žebra

Pokud nemáte i dostatečně vysokou hladinu vápníku v krvi, mohou u vás nastat tyto potíže:

  • znecitlivění kolem úst
  • nepravidelný srdeční rytmus
  • necitlivost v pažích a nohou
  • křeče v rukou a nohou

Diagnostika

K diagnostice osteomalacie se provádí krevní test, a jestliže je u vás zjištěn některý z níže uvedených stavů, můžete osteomalacií trpět nebo mít jinou poruchu kostí:

  • nízká hladina vitamínu D
  • nízká hladina vápníku a fosforu

Lékař vám může udělat i test na tzv. izoenzymy alkalických fosfatáz (kostních izoenzymů), což jsou vysoké hladiny fosfatáz, kterými se výskyt osteomalacie vyznačuje.

Další krevní test může zkontrolovat hladinu parathormonu, což je hormon, jehož vysoká hladina poukazuje na nedostatečné množství vitamínu D.  

Dalším způsobem určení diagnózy osteomalacie je rentgen a jiné zobrazovací metody, které mohou ukázat drobné praskliny v kostech. Tyto trhliny se jmenují Looserovy zóny, díky kterým jsou pak na snímcích jasně patrná příčná projasnění na kostech v místě zkřížení kosti a velké arterie.

Léčba

V případě včasného odhalení osteomalacie bude nutné užívat jen perorální doplňky vitamínu D, vápníku či fosfátu. Ve vzácných případech lze vitamín D aplikovat intravenózně prostřednictvím žíly v paži.

Je-li onemocnění způsobeno nedostatkem vitamínu D, užívá se často dávka vitaminu D 20–50 µg / 800-2 000 jednotek denně, avšak někteří lékaři vám mohou začít podávat i větší dávky. Doplňky vápníku 500–1 000 mg denně mohou hojení kostí urychlit. Obvykle se vitamín D doplňuje po dlouhou dobu. Nepřestávejte vitamín D pravidelně brát, stav by se vám pak mohl vrátit!

Možná bude nutné, abyste strávili nějakou dobu venku na slunci, aby vaše tělo dokázalo vytvořit dostatek vitamínu D přírodní cestou.

Jakmile začnete tento stav léčit, veškeré praskliny v kostech se vám zahojí, ale než se zhojí zcela, vyhněte se intenzivnímu cvičení.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování